Perceptrón (perceptron), aktivačná funkcia, skrytá vrstva (hidden layer), viacvrstvový perceptrón (multi-level perceptron, MLP) :)

Vytvorené: 09. 01. 2024 Tlačiť

Perceptrón je prvkom neurónovej siete, ktorý je analogický biologickému neurónu.

Do perceptrónu vstupuje niekoľko vstupov x1, x2..., ktoré perceptrón využíva na vyprodukovanie binárneho výstupu. Rosenblatt poukázal na jednoduché pravidlo výpočtu výstupu a to zavedením váh (weights) w1,w2,..., reálnych čísel vyjadrujúcich významnosť jednotlivých vstupov. Výstup neurónu, tj. 0 alebo 1 záleží na váženej sume vstupov ∑j wjxj a kritickej hodnote (threshold) T. Neurón vezme vážený súčet vstupov a rozhodne, či bude aktivovaný (fires) a teda vyšle signál (hodnota 1) alebo bude anulovaný (hodnota 0). Tento rozhodujúci proces sa nazýva aktivačná funkcia a jej matematický zápis je:

výstup = 0 ak ∑j wjxj ≤ T

alebo

výstup =  ak ∑j wjxj > T

 

Perceptrón

 

Perceptrón je typom siete s dopredným šírením (feed-forward), čo znamená, že proces generovania výstupu tečie smerom zo vstupnej vrstvy do výstupnej. V sieťach s dopredným šírením sa nenachádzajú slučky, medzi jednotlivými spojeniami (rekurentné siete).

Veľkým nedostatkom takto zadefinovaného nastavenia je, že nedokáže riešiť lineárne neseparovateľné problémy, čo sa dá ukázať na jednoduchom probléme (XOR). Riešením tohto nedostatku je pridanie takzvanej skrytej vrstvy neurónov (hidden layer), ktorá je spojená v priamom kontakte so vstupnou aj výstupnou vrstvou, pričom je inak izolovaná od vonkajšieho sveta. Takúto sieť nazývame viacvrstvový perceptrón (multi-level perceptron, MLP).

 

Neurónová sieť s jednou skrytou vrstvou

  

Podobne ako v jednovrstvovom prípade, dopredné šírenie začína vo vstupnej vrstve vynásobením vstupom príslušnými váhami. Pre každú jednu kombináciu spojenia jednotlivých neurónov, je do systému pridaná ďalšia váha, a teda extra parameter. Takýmto spôsobom, t.j. pridaním niekoľkých skrytých vrstiev, počet parametrov, ktoré treba odhadnúť dramaticky rastie. Pridávaním vrstiev sa stráca prirodzená interpretácia váh a proces sa stáva výpočtovo náročný.

 

Neurónová sieť s dvoma skrytými vrstvami

 

Jednou z výhod MLP je, že aktivačná funkcia skrytej vrstvy sa vo všeobecnosti môže líšiť od aktivačnej funkcie výstupnej vrstvy. Takáto konfigurácia dáva priestor na riešenie celej rady problémov ako napríklad:

  • aproximácia spojitých funkcií,
  • klasifikácia,
  • regresia... 

Ako ale nájsť optimálne váhy? Ukazuje sa, že môžeme odvodiť učiace algoritmy, ktoré dokážu postupne aktualizovať všetky váhy v sieti pre všetky neuróny naraz. Táto modifikácia nastáva bez akéhokoľvek zásahu programátora a preto hovoríme o samoučiacich algoritmoch a vednom odbore: Strojové učenie (Machine learning).

Prevzaté a upravené z:
xPeter Sinčák, Gabriela Andrejková, Neurónové siete Inžiniersky prístup (1. diel), 1996,
xĽudovít Ódor, Rýchlokurz geniality, N Press, s. r. o.,  ISBN 978-80-8230-091-1.
Hodnotenie užitočnosti článku:


    Ako sa spoznat podla drzania mobilu Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 a 5.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

     

    · Simulácie z fyziky 
    · O Slovensku po slovensky 
    · Slovenské kroje
    · Kurz národopisu
    · Diela maliarov
    · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
    · Odborné obrázkové slovníky
    · Poradňa žiadaného učiteľa
    · Rýchlokurz Angličtiny
    . Rozprávky (v mp3)
    · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
    Seriály:
    · História sveta (1÷6)
    · História Slovenska (1÷5)
    · História módy (1÷5).

                                       
    Členstvo na portáli
    Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
    Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
    Poznámka pre autora

    Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


    Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady