Autor: Tomáš Prokopčák

Tlačiť

Číslo rovnajúce sa obsahu kruhu s polomerom jeden. Ide o iracionálne číslo.

 

 

Vyjadruje úzku súvislosť medzi priemerom kružnice a jej obvodom. Obvod kružnice sa rovná Π-násobku priemeru kružnice. Táto súvislosť bola matematikom známa oddávna, pravdepodobne už v starovekom Egypte. Na určenie jeho hodnoty s vysokou presnosťou bolo však potrebné počkať až do 16.-storočia, keď učiteľ šermu Ludolph van Ceulen (1540-1610) spočítal hodnotu Π na 35 desatinných miest. Hodnota Π sa približne rovná 3,14

 

Ako vzniká číslo pí

 

Ludolfovo číslo inak:

Keby sme chceli zistiť, kde sme prvý raz objavili , asi by sme sa museli pozrieť veľmi hlboko do minulosti. Predpokladá sa, že takéto poznanie mali už stredovekí Egypťania, keďže toto číslo možno vysledovať pri ich pyramídach. 

Zároveň však platí aj to, že Egypťania sa podobne ako Babylončania snažili k matematickej hodnote priblížiť podobne ako starovekí Gréci. Bližšie sa zhruba o jeden a pól tisícročia neskôr dostali Indovia. 

Ako? Archimedes svojho času vymyslel spôsob (dnes by sme to nazvali algoritmus), ako sa k hodnote pí dostať. Používal vypísané a opísané geometrické útvary (začínal šesťuholníkmi a počet uhlov útvarov zdvojnásoboval) okolo kruhu, aby dokázal zistiť jeho obvod. 

Babylončania sa zase pokúšali nakresliť okolo kruhu štvorec a ďalší do kruhu vpísali. Následne merali ich obvody, zrátali ich a polovicu tohto čísla považovali za obvod kruhu. Nebola to príliš presná metóda, Archimedove mnohouholníky boli presnejšie – údajne určil až na 3,1418. 

Dnes vieme, že pomer obvodu kruhu k jeho priemeru je iracionálne číslo a nedá sa určiť pomerom dvoch celých čísiel. A tiež vieme, že presnú hodnotu tohto čísla nedokážeme nikdy zistiť, keďže desatinný rozvoj je nekonečný.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady