Vytvorené: 18. 12. 2013 Tlačiť
K Veľkej Británii nepatrí len Anglicko, ale aj Wales, Škótsko a Severné Írsko. Práve preto neurobíme nič zlé, ak nebudeme hovoriť o Angličanoch, ale o Britoch. Pôsobí to približne tak, ako keď Američan nehovorí o Nemcoch, ale o Európanoch.
Briti sú veľmi distingvovaní, čo však neznamená, že by boli arogantní.
Pozor!
„You´ re welcome“ znamená „prosím“.
Ten, kto si pamätá, že na thank you sa odpovedá you re welcome, dokazuje svoje znalosti z angličtiny.
Zdravenie
Na angličtine je krásna tá skutočnosť, že v nej existuje len you. Vytráca sa tým trápenie, komu máme tykať a vykať. Ak chceme niekoho o niečo požiadať, povieme can you help me please. Ak nám niekto preukázal nejakú láskavosť, poďakujeme sa thank you. Odpoveďou na poďakovanie býva u nás „prosím“. Naše „prosím“ sa však v takejto situácií nesmie prekladať doslovne. Správnou odpoveďou na poďakovanie teda nie je please, ale you´re welcome. Na frazeologizmus how do you do odpovedáme fine, thank you a opýtame sa and yourself? Pomocou niekoľkých jednoduchých slov sme práve prejavili záujem o to, ako sa darí nášmu spolubesedníkovi.
Zvláštnosti
V Británii sa vysoko cení presnosť. Kolegovia si po práci radi zájdu na spoločný gin-tonic alebo na pivo. Výraz no problem však treba brať do istej miery opatrne, pretože Briti problémy trochu podceňujú. Ak v obchodných vzťahoch zbadáme problémy, nejasnosti, alebo ak sme si nie istí, pýtame sa dovtedy, kým sa záležitosť úplne nevyjasní.
V reštauráciách nesmieme zabudnúť na cover charge, čiže príplatok za prikrytie stola, pretože nemusí byť ani uvedený v jedálnom listku rovnako ako service charge, čiže príplatok za obsluhu. Príplatok za obsluhu činí obyčajne 15 %. Prepitné v tejto výške očakáva aj vodič taxíka. Najlepšie bude, ak použijeme black cabs, teda starosvetsky vyzerajúce čierne autá, v ktorých sa dá sedieť aj s cylindrom na hlave. Mini cabs radšej nepouživame, lebo môžu brať pasažierov len na telefonickú objednávku. Veľmi často bývajú aj nepoistené a nie sú príliš spoľahlivé. Za nemysliteľné sa v Británii považuje okrem iného aj predbiehanie v rade a dosť často tu počuť slová ako sorry, excuse me a thank you.
Tiež dôležité
Veľa ľudí považuje britský humor za čierny. „Mentalita Mr. Beana“ je pre Britov typická a netreba ju brať osobne. V rozhovoroch sa treba vyhýbať tematike BSE a kráľovskej rodiny: v tých prípadoch stráca veľa domácich zmysel pre humor. Veľmi obľúbenou témou diskusií bývajú slávni autori a postavy kriminálnych románov, napr. Agatha Christie a jej detektívi: slečna Marplová a Hercule Poirot. Sherlock Holmes (vymyslená románová postava Artura Conana Doyla), ktorý sa stal natoľko slávnym, že v dome na Baker Street 221 B bolo dokonca zriadené jeho múzeum. Väčšina Britov je veľmi pyšná na svojich slávnych autorov a radi o nich hovoria, napríklad na „čaji o piatej“. Výraz black tie dinner neznamená, že sa na večeru treba dostaviť s čiernou kravatou. Od pánov sa v tomto prípade očakáva, že prídu v smokingu.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |