Ako sa správať v cudzine - Turecko :)

Vytvorené: 18. 12. 2013 Tlačiť

Turecko je veľmi mnohotvárna krajina. Istanbul sa veľmi rád prezentuje ako veľkomesto svetového kalibru. Ženy tu musia nosiť šatku len pri návšteve mešity. Na vidieku vládnu úplne iné pomery. Islam ovláda celý tamojší život, rovnoprávnosť žien a ľudské práva sú abstraktným pojmom. Treba byť tolerantný a uvedomiť si, že na vidieku platia iné pravidlá, formované po stáročia. V Turecku existujú dve zvlášť háklivé otázky, ktoré neradno spomínať. Na východnej hranici so Sýriou a Irakom je veľmi aktuálna kurdská otázka. Rovnako nepríjemná je aj problematika turecko-gréckych vzťahov a Cypru.

Zdravenie

Srdečné objatia a bozky na líce sú u Turkov úplne normálne. Prejavom sympatií voči cudzincom je pomerne dlhé držanie podanej ruky. Podáva sa len pravá ruka, ľavá ruka sa považuje za nečistú. Na otázku: „Ako sa máte?“ sa vždy očakáva len pozitívna odpoveď. Na túto otázku sa tu nedá odpovedať v negatívnom zmysle, pretože sa to považuje za veľkú neslušnosť.

Ošatenie

Ak dostaneme pozvanie do súkromia, bude si pravdepodobne treba vyzuť topánky ešte pred vstupom do bytu. To isté platí aj pre návštevy mešít. Inak sa v Turecku kladie veľký dôraz na dokonalé ošatenie. Ženy musia dbať na to, aby nemali príliš vyzývavé šaty.

Jedlo

Moslimovia majú zakázanú konzumáciu bravčoviny, takže ju nenájdeme ani v ponuke reštaurácií. Zákaz ponúkať alkohol sa však pokojne ignoruje (predovšetkým vo veľkomestách na západe krajiny).

Zvláštnosti pri obchodovaní

Na obchody si treba vyhradiť dostatok času. Za každú cenu sa treba vyvarovať prejavom netrpezlivosti. O tom, či sa obchod realizuje alebo nie, často rozhodujú osobné sympatie, ktoré si môžeme získať vtedy, keď budeme dodržovať niektoré základné pravidlá platné aj v iných islamských krajinách.

Niekoľko priateľských slov

Dobrý deň:   merhaba
Ďakujem:   lütfen
Dovidenia:   allha ismarladik

 ČO MÁME ROBIŤ

 • Nepovedať nič negatívne na otázku, ako sa máme.
 • Pred vstupom do súkromného bytu si vyzuť topánky. 

ČO NEMÁME ROBIŤ

 • Diskutovať o vzťahoch s Grékmi, Kurdmi a o cyperskej otázke.
 • Nosiť príliš vyzývavé ošatenie.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady