Vytvorené: 27. 01. 2014 Tlačiť

Názov, ktorý dostali ázijské prístavy, najmä čínske a japonské, ktoré boli v dôsledku série zmlúv v 19. storočí otvorené zahraničnému obchodu. Tieto zmluvy ukončili dlhé obdobie, počas ktorého boli obe krajiny pre obchodníkov zo Západu uzavreté.

V Číne otvorili prvých päť prístavov po Nankinskej zmluve roku 1842. Ďalších jedenásť sa otvorilo v dôsledku Tchienťinskej zmluvy (1858) a Pekinskej konvencie (1860), nasledujúcich 35 sa otvorilo do Čínskej revolúcie roku 1911. Zmluvy povoľovali cudzincom žiť na vyhradených územiach, kde boli pod ochranou svojich vlád, pre cudzincov boli pevne stanovené výhodné clá na tovar dovážaný do Číny, cudzinci nepodliehali čínskym zákonom. Tieto privilégiá vzbudzovali veľký odpor čínskych patriotov a roku 1943 boli zrušené.

V Japonsku otvorili prvých päť prístavov Kanagawskou zmluvou roku 1858, ale roku 1899 boli cudzie mocnosti prinútené vzdať sa všetkých privilégií v týchto prístavoch.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady