Vytvorené: 29. 01. 2014 Tlačiť

Celkový súhrn vlastností a znakov výrobku alebo služby, ktoré im dávajú schopnosť uspokojovať vopred stanovené alebo predpokladané potreby.

V zmluvných vzťahoch sú identifikované potreby špecifikované, zatiaľ čo v iných vzťahoch by mali byť predpokladané potreby identifikované a definované. V mnohých prípadoch sa potreby v čase môžu meniť, čo predpokladá nevyhnutnosť periodickej revízie špecifikácií. Potreby sa obyčajne vyjadrujú ako vlastnosti a znaky so špecifikovanými kritériami: môžu zahŕňať hľadiská využiteľnosti, bezpečnosti, pohotovosti, bezporuchovosti, udržiavateľnosti, hospodárnosti a prostredia. Termín „kvalita“ sa nepoužíva na vyjadrenie stupňa dokonalosti pri porovnávaní, ani v kvalitatívnom zmysle pre technické hodnotenie. V týchto prípadoch sa musí k nemu pridávať iné podstatné alebo prídavné meno. Môžu sa používať napr. tieto termíny:

 • „relatívna kvalita“, keď sa výrobky alebo služby zaraďujú v závislosti od „stupňa dokonalosti“ alebo spôsobu porovnávania,
 • „úroveň kvality“ a „ukazovateľ kvality“, keď sa používajú presné technické hodnotenia v „kvalitatívnom zmysle“.

Kvalita výrobku alebo služby je ovplyvnená v mnohých etapách na seba pôsobiacimi činnosťami, ako sú navrhovanie, výroba alebo realizácia služby a údržba. Hospodárne dosiahnutie uspokojivej kvality zahŕňa všetky etapy slučky kvality ako celku: v niektorých prípadoch sa prínosy k celkovej kvalite v rôznych etapách slučky kvality určujú ich zvýraznením osobitne, napr.: „akosť ako výsledok návrhu“, „akosť ako výsledok výrobného vyhotovenia“. V niektorých informačných prameňoch sa kvalita deklaruje ako „vhodnosť na použitie“, „vhodnosť na daný účel“, „uspokojenie spotrebiteľa“ alebo ako „zhoda s požiadavkami“. Pretože tieto výrazy vyjadrujú iba určité stránky kvality, sú obyčajne potrebné obšírnejšie objasnenia, aby sa získal definitívny pojem.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady