Vytvorené: 27. 02. 2014 Tlačiť

Funkciu šošoviek v ňom plnia elektrické a magnetické polia. Zväčšenie skúmaného objektu (môže byť až stotisícnásobné) sa dosahuje tým, že prúd elektrónov sa odráža od povrchu skúmaného objektu a dopadom na premietaciu plochu ho zobrazuje.

 

Elektrónový mikroskop používa zväzok elektrónov
na vytvorenie vysoko zväčšeného obrazu

 

Elektrónový mikroskop inak:

Významný úspech fyziky, ktorý veľmi obohatil ďalšie oblasti vedy, ako sú biológia a medicína, prišiel v podobe vývoja mohutných optických mikroskopov. Pre takýto mikroskop však existuje hranica, daná vlnovou dĺžkou svetla použitého na osvetlenie skúmaného predmetu, ktorá sa nedá posunúť zvýšením kvality výroby šošoviek.

V roku 1939 však americký fyzik ruského pôvodu Vladimír Zworykin (1889-1982) zostrojil mikroskop, využívajúci iný druh žiarenia. Namiesto svetla použil zväzky elektrónov a na ich zaostrenie použil elektromagnety, ktoré nahradili šošovky. Nesmierne zväčšený obraz predmetov s priemerom menším ako milióntina milimetra vzniká na obrazovke alebo je zachytený televíznou kamerou.

Elektrónový mikroskop v praxi ukázal platnosť ďalšieho významného princípu fyziky v 20. storočia. Zväzok elektrónov je vlastne prúdom subatómových častíc. V mikroskope sa však elektróny chovajú ako vlny, rovnako ako lúč svetla. To potvrdilo časticovo-vlnovú dualitu týchto častíc, ako to prvýkrát vyslovil v roku 1923 francúzsky fyzik Louis de Broglie (1892-1987).

Mikroskop

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady