Vytvorené: 27. 02. 2014 Tlačiť
Elektrónový mikroskop používa zväzok elektrónov
|
Elektrónový mikroskop inak:
Významný úspech fyziky, ktorý veľmi obohatil ďalšie oblasti vedy, ako sú biológia a medicína, prišiel v podobe vývoja mohutných optických mikroskopov. Pre takýto mikroskop však existuje hranica, daná vlnovou dĺžkou svetla použitého na osvetlenie skúmaného predmetu, ktorá sa nedá posunúť zvýšením kvality výroby šošoviek.
V roku 1939 však americký fyzik ruského pôvodu Vladimír Zworykin (1889-1982) zostrojil mikroskop, využívajúci iný druh žiarenia. Namiesto svetla použil zväzky elektrónov a na ich zaostrenie použil elektromagnety, ktoré nahradili šošovky. Nesmierne zväčšený obraz predmetov s priemerom menším ako milióntina milimetra vzniká na obrazovke alebo je zachytený televíznou kamerou.
Elektrónový mikroskop v praxi ukázal platnosť ďalšieho významného princípu fyziky v 20. storočia. Zväzok elektrónov je vlastne prúdom subatómových častíc. V mikroskope sa však elektróny chovajú ako vlny, rovnako ako lúč svetla. To potvrdilo časticovo-vlnovú dualitu týchto častíc, ako to prvýkrát vyslovil v roku 1923 francúzsky fyzik Louis de Broglie (1892-1987).
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |