Vytvorené: 04. 03. 2014 Tlačiť
Pri delení Rímskej ríše roku 395 stali sa súčasťou Východorímskej ríše bohaté a kultúrne vyspelé krajiny: Egypt, Sýria, Malá Ázia, Grécko. Žilo v nich menej otrokov a viac slobodných roľníkov. Kríza otrokárskeho zriadenia tu teda neprebiehala tak ostro ako v Západorímskej ríši. V bohatých mestách, ktoré ležali na významných obchodných cestách medzi troma svetadielmi[2], prekvitala remeselná výroba. Vďaka dobrým hospodárskym, politickým i zemepisným pomerom podarilo sa Východorímskej ríši odraziť nájazdy barbarských kmeňov počas sťahovania národov a prekonať vlastnými silami všeobecnú krízu otrokárskeho a spoločenského zriadenia. Byzantská ríša nastúpila zložitý vývin od otrokárstva k feudalizmu.
Byzantská ríša sa stala, po páde Západorímskej ríše, najmocnejším štátom v Európe. Za vlády cisára Justiniána[3] sa Byzantínci zmocnili celého severoafrického pobrežia, obsadili Sicíliu a takmer celý Apeninský poloostrov. Byzantská ríša sa stala pánom Stredomoria a hrdým nástupcom svetovládnej Rímskej ríše. V časoch kultúrneho úpadku v západnej Európe pokračoval v nej rozvoj vyspelej antickej kultúry.
Už v prvej polovici 7. storočia čakala Byzantskú ríšu veľká pohroma. Bol to arabský útok, ktorý prišiel z juhu, z horúcich púští Arabského polostrova.
Dôležité dátumy/História Byzantskej ríše v rokoch
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |