Čakanie na Godota - Samuel Beckett :)

Vytvorené: 07. 06. 2014 Tlačiť

Čakanie na Godota je pravdepodobne najznámejšou divadelnou hrou Samuela Becketta. Dočkala sa nespočetných, mnohokrát protichodných výkladov. 

Hlavní hrdinovia hry, Vladimír a Estragon, sú starí potulní klauni. Sediac pod stromom čakajú na kohosi menom Godot. Jeho príchod sa však každý deň odkladá na neskôr. Dialógy, založené na opakovaní zdanlivo nesúvislých zlomkov viet alebo klišé, neprezrádzajú o hrdinoch nič určitého. Monotónnosť je prerušená vstupom ďalších dvoch postáv: Pozza a jeho otroka Luckyho. Pozzo sa správa podchvíľou povýšenecky, neskôr zas priateľsky... Pokorný Lucky dlhý čas mlčí, no keď ho Pozzo vyzve, aby nahlas premýšľal, začne tárať tak neuvážene, až Vladimíra s Estragonom takmer vydesí.

Druhé dejstvo začína podobne ako prvé, Vladimír a Estragon, nikým nerušení, opäť diskutujú pod rovnakým stromom ako predtým. Nezadlho sa znovu zjaví Pozzo, ktorý však medzičasom oslepol, sprevádzaný Luckym, ktorý onemel. Napätie sa postupne stupňuje.

Reakciou na zdanlivo bezvýchodiskovú situáciu je drsná, čiastočne pantomimická hra oboch hlavných hrdinov. Nakoniec sa dokonca začnú pohrávať s možnosťou spáchať samovraždu. Ale oveľa jednoduchšie je predsa ďalej vyčkávať na vykúpenie...

Najznámejšia Beckettova hra znamenala medzník vo vývoji moderného divadla a založila tradíciu absurdnej drámy, ktorú reprezentujú napríklad diela Eugéna Ionesca a Harolda Pinterema. Sám Beckett na adresu svojho diela poznamenal, že ho „len“ napísal, no vysvetliť ho nedokáže, o interpretáciu nech sa pokúsi každý čitateľ individuálne.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady