Biela nemoc - Karel Čapek :)

Vytvorené: 07. 04. 2016 Tlačiť

Jedna z najznámejších Čapkových hier s humanistickým imperatívom, zakladajúca sa na antagonizme demokratického humanizmu a totalitnej diktatúry, ktorá bola bezprostrednou reakciou na nástup fašizmu v Nemecku.

V „nemenovanej“ krajine vypukla epidémia neznámej choroby, ktorú nazvali podľa symptómu - bielej škvrny na tele. Novodobý mor vyvoláva všeobecnú paniku a keď sa situácia zdá byť neriešiteľná, objaví sa nenápadný a húževnatý lekár-vedec, doktor Galén, ktorý vynájde liek. Určuje si však nekompromisnú podmienku, že liek vydá iba v prípade, keď sa mocní vzdajú vojnových plánov. Na čele krajiny stojí fanatický maršal s jediným cieľom - dobyť svet. Príznaky choroby sa objavujú aj u hlavného zbrojárskeho magnáta baróna Kruga. Ten v strachu pred neodvratnou smrťou žiada maršala o uzavretie mieru. Neoblomnosť vojaka naráža na tvrdohlavosť lekára, Krug spácha samovraždu. Choroba si však nevyberá a nezastaví sa ani pred maršalskými epoletami, bielu škvrnu na svojom tele objaví aj diktátor, na naliehanie svojej dcéry súhlasí s uzavretím mieru výmenou za vlastný život.

Čapek dovádza svoj obraz skazy do paradoxného konca: Galén nesie maršalovi liek, sfanatizovaný dav ho ubije na smrť a ampulku so zázračným liekom rozbije.

Dokonalý obraz víťazstva mocenského fanatizmu nad humanizmom bol varovným mementom v predvečer svetového vojnového besnenia, jeho myšlienky sú však stále aktuálne.

 

Plagát z roku 1937
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady