Vytvorené: 07. 06. 2014 Tlačiť

Najprv si povieme niečo o pravidlách, ktoré na Slovensku platia pre uvádzanie obchodných mien firiem a podnikateľov, a nakoniec nájdete tipy pre výber správneho obchodného mena. 

Obchodné meno živnostníka (fyzickej osoby)

Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko. Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania, napríklad MARTIN JUHASZ – ZÁMOČNÍCKE SLUŽBY.

Obchodné meno právnickej osoby (s.r.o-čky)

Spoločnosť s ručením obmedzením patrí medzi spoločnosti, ktorých obchodné meno je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu (napríklad OBKLADY, s.r.o).

Podnikateľ je povinný uvádzať obchodné meno spolu s dodatkom označujúcim jeho súčasný právny stav, najmä s dodatkom „v likvidácii“, „v konkurze“ alebo „vo vyrovnaní“.

Pravidlá pre obchodné mená

Aj v prípade živnostníka aj s.r.o-čky platí, že obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa. Nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy, t.z. nemôžu existovať dve firmy OBKLADY s.r.o a OBKLADY a.s. Ak ide o živnostníkov, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má živnostník – fyzická osoba – rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť. 

Tipy pre výber vhodného mena spoločnosti

 • Originálny názov

Názov firmy by mal byť originálny. Dôvod je jednoduchý – aby si ho zákazníci neplietli s názvom konkurenčnej firmy.

 • Ľahko zapamätateľný názov firmy

Mal by to byť taký názov, ktorí si klienti zapamätajú na prvé počutie v rádiu, pri prvom zhliadnutí na internete, vizitke či v časopise.

 • Ľahko vysloviteľný názov

To, či sa názov ľahko vyslovuje, prispieva k rýchlemu zapamätaniu si vašej firmy. Najmä ak plánujete vyrábať nejaké produkty, je vhodné, aby vaše obchodné meno dokázali ľudia bez problémov vysloviť. Ak plánujete podnikať predovšetkým na Slovensku, voľte radšej slovenské názvy. Z anglických vyberajte len také, o ktorých je známe, ako sa správne vyslovujú (UNBELIEVABLE GUERILLAS, S.R.O. nie je dobrý príklad :). Ak naopak plánujete podnikať v zahraničí, najlepším bude anglický názov, prípadne slovenský bez diakritiky.

 • Jednoduchý názov

V jednoduchosti je sila – pokiaľ bude názov dostatočne jednoduchý, bude sa ľahko pamätať. Veľkou výhodou je, ak sa názov dá skloňovať.

 • Názov súvisiaci s predmetom podnikania

Niekedy je vhodné, ak obchodný názov súvisí s predmetom podnikania (ŽEHLIČKY, s.r.o). V prípade, že budete podnikať najmä na internete, je táto podmienka takmer nevyhnutnosťou.

 • Miesto podnikania v názve

Ak sa chcete zamerať na nejakú oblasť, stojí za zváženie miesto podnikania v názve. Ak je vašim cieľom stať sa najsilnejšou pekárňou v Modre, môžete zvoliť meno MODRANSKÉ PEKÁRNE, s.r.o. 

Pridávame ešte tri rady:

 • Predtým, než si definitívne zvolíte svoj obchodný názov, poobzerajte sa aj po konkurencii. Napíšte si na papier všetky potenciálne varianty a potom zoberte do ruky žlté stránky a pozrite sa, či už neexistujú firmy či živnostníci s rovnakým či podobným obchodným menom. Prezrite si Obchodný register a každý váš návrh obchodného mena si v registri dôkladne skontrolujte. Vyhľadajte si aj všetky varianty v Google.sk
 • Keď vám bude chýbať inšpirácia, zalistujte si v Synonymickom slovníku slovenského jazyka (skúste on-line verziu).
 • Pred definitívnym rozhodnutím zoberte do ruky Slovník slovenského jazyka (alebo skúste on-line verziu) a overte si, či je vami vybraný obchodný názov spisovný a pravopisne bezchybný! Aby ste si nechtiac nezaložili napríklad firmu NAVIJÁKY s.r.o., keďže správne je “navijaky” (krátke „a“).

V súvislosti s výberom názvu firmy odporúčame článok o výbere www adresy – najlepšie je, premyslieť si obidva kroky naraz!

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://www.uspesne-podnikanie.sk/ako-si-vybrat-nazov-firmy.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady