Vytvorené: 19. 06. 2014 Tlačiť

Typy nepríjemných kolegov:

1. Časovaná bomba: pri najmenšej príležitosti exploduje, potom zmĺkne a mlčí až do najbližšieho výbuchu.

 • Opatrenia: pomôžu pravidelné pochvaly, pretože dôvodom jeho výbuchov býva nahromadená  frustrácia.

2. Chronický hundroš: kritizuje všetko a všetkých bez pardónu a vyzvania, zraňuje uštipačnými poznámkami.

 • Opatrenia: hundrajte spolu s ním a preháňajte alebo mu pokojne a vecne vysvetlite čo si jeho hundraní myslíte.

3. Chválenkár: nevie toho veľa, no vytvára si okolo seba mýtus, že nejeden človek ho považuje za kompetentného.

 • Opatrenia: jeho vyhlásenia treba vždy prehodnoťte. Zovšeobecňovanie typu každý vie,  že... (kto  presne?) nenechajte len tak bez povšimnutia.

4. Intrigán: vyhľadáva slabé stránky kolegov, aby ich pred ostatnými znemožnil.

 • Opatrenia:  je nutné bezpodmienečne reagovať a zabrániť verbálnym útokom od chrbta. Vysvetlite mu, čo chcete dosiahnuť. V prípade núdze treba byť aj hrubý.

5. Neúnavný a najmúdrejší radca: vždy má na všetko vlastný názor, ustavične a s obľubou vám radí a poúča vás, ako robiť vašu prácu lepšie, bez opýtania komentuje každý váš krok. Pravdepodobne je to starší kolega, ktorý je presvedčený, že ho neprávom nepovýšili.

 • Opatrenia: povedzte mu, že si vážite jeho odbornosť a ak budete potrebovať jeho radu, obrátite sa naňho. O plnení svojich úloh však máte vlastné predstavy a najradšej ich vykonávate sám. Nebude to ľahký rozhovor. Ak sa naň necítite, kolegu ignorujte a nenechajte ho, aby sa vám dostal pod kožu. Keď vám dá ďalšiu nevyžiadanú radu, sucho poďakujte a povedzte, že o tom porozmýšľate. Ak sa budete cítiť frustrovaný, utešujte sa tým, že nie ste jediný, kto ho musí znášať.

6. Pesimista: nikdy  neverí  v  úspech,  vždy predpovedá neúspech a nič neurobí pre to, aby sa niečo podarilo.

 • Opatrenia: jeho stanovisko ešte väčšmi prežeňte, potom sa zastaví kdesi v strede. Možno ho využiť ako varovný systém. Často povie to, čo si myslia jeho kolegovia.

7. Surovec: strieľa na každého, kto sa mu postaví do cesty. Oháňa sa vetou: „Existujú mnohí, čo vás dokážu nahradiť“.

 • Opatrenia: vyčkajte kým sa vybúri, potom nastoľte rešpekt slovami: „Ak zmeníte tón, rád vám vysvetlím svoj postoj.“.

8. Vševedko: dokáže zabiť akúkoľvek spontánnosť, na každú poznámku reaguje dôležitým výrazom tváre, o všetko sa už pokúsil ale nejde to, po tom všetkom vás ešte unúva dôležitými rečami. Vždy musí mať pravdu a posledné slovo.

 • Opatrenia: je treba ho zneistiť otázkami: „Odkiaľ to viete?“, „Prečo to tak hovoríte?“, „Prečo je to tak?“, „Prečo to nechcete?“.

9. Zhadzovač: všetko odmieta, nič mu nie je dosť dobré. Ak sa niečo nepodarí, vedel to už vopred, ak sa niečo vydarí, aj to vedel už vopred.

 • Opatrenia: nasmerujte jeho šíp proti nemu, t.j. nech navrhne niečo iné a hneď to aj urobí.

10. Prerušovač: kedykoľvek sa rozprávate s iným kolegom si nájde spôsob ako sa do rozhovoru zamiešať. Odpovedá na otázky, ktoré sa pýtate druhých a už si ani nepamätáte, kedy ste v práci mali súkromnú konverzáciu.

 • Opatrenia: problému sa postavte a neznášajte kolegovo vmiešavanie sa stoicky. Keď nepríjemný spolupracovník odpovedá na otázky, na ktoré sa ho nikto nepýtal, dajte mu slušne, ale priamo najavo, že ste sa pýtali niekoho iného a poproste ho o chvíľu súkromia. Ak to nezaberie, svoje požiadavky zopakujte.

11. Ten, čo nič nerobí: vy neviete, kde vám hlava stojí a on zabíja čas na Facebooku alebo píše SMS-ky. Podobne sa správa každý deň, neplní si povinnosti, no vždy mu to akosi prejde.

 • Opatrenia: ak spolupracovník ovplyvňuje váš pracovný výkon, povedzte to šéfovi, no s dôrazom na pokles produktivity. Pokiaľ nie, nemiešajte sa, každý nakoniec dostane, čo si zaslúži.

12. Ten, čo nikdy nemlčí: rozpráva a rozpráva. Akosi sa mu vždy podarí zatiahnuť vás do nekonečnej konverzácie, a to najmä vtedy, keď musíte niečo súrne vybaviť.

 • Opatrenia: Buďte asertívny a spolupracovníkovi nedovoľte, aby vás oberal o čas. Jednoducho mu povedzte, že musíte nevyhnutne niečo dokončiť. Ak to nezaberie, rovno povedzte, že nemáte čas sa rozprávať.

13. Ten, čo všetko neznáša: neustále vyžaruje negativitu. Všetko a všetkých nenávidí a dbá na to, aby to bolo aj vidno.

 • Opatrenia: Skúste kolegove prejavy vnímať ako sarkazmus a obrátiť ich na žart. Ak to nepomôže, opakujte si, že človek, ktorý sa správa takto, musí byť ozaj nešťastný, a preto si nezaslúži odsúdenie.

 

 

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000157/1475481/5-typov-neznesitelnych-kolegov--Nedovolte--aby-vam-pili-krv-nadalej.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady