Vytvorené: 24. 08. 2014 Tlačiť
Dejiny
Dáni
Germánsky národ v Dánsku. Jazyk patrí k severogermánskej (škandinávskej) podskupine germánskych jazykov indoeurópskej rodiny. Užívajú latinku, najstaršie písomné pamiatky (z 9. storočia) sú písané germánskymi runami. V 16.-19. storočí bola dánština úradným a spisovným jazykom aj v Nórsku.
Veriaci sú väčšinou protestanti (kresťanstvo od 11. storočia). Dáni sú potomkovia germánskeho kmeňa Dánov, ktorý v 5.-6. storočí prišiel z južného Švédska a podrobil si alebo vytlačil miestne germánske kmene na Jutskom polostrove (Anglov, Jutov, Sasov a iných). Behom 6.-8. storočia došlo u Dánov k rozpadu rodového zriadenia, čo spolu so zmenenými hospodárskymi podmienkami viedlo v 8.-11. storočí k expanzii Vikingov, t.j. vojnových družín Dánov a iných Škandinávcov (Nórov, Švédov) do západnej Európy (známi ako Normani), na Island, do Grónska a do Ameriky (8.-10. storočie) a od 9. storočia aj do južnej a východnej Európy (známi ako Varjagovia). Najvýraznejšie stopy zanechali v etnickom zložení a v kultúre obyvateľov severnej a západnej Európy (Island, Británia, Normandia) i v Grónsku, významný bol ich vplyv aj v severozápadnom Rusku a v južnom Pobalti. V 11. storočí sa vznikom dánskeho štátu vzniká i dánska národnosť; formovanie národa bolo ukončené v 19. storočí.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |