Vytvorené: 24. 08. 2014 Tlačiť
Popis a dejiny
Ostrovný štát vo východnej Ázii v Tichom oceáne, ktorý sa skladá zo štyroch veľkých a viacerých menších ostrovov, vrátane Rjúkjú, Boninských a Vulkánových ostrovov. Ojedinelé v svetových dejinách je, že Japonsko nebolo nikdy dobyté zvonku. Vlastné výboje v 16. storočí na pevninu boli neúspešné, potom nasledovala až do polovice 19. storočia izolácia krajiny, neskôr rýchle prispôsobenie technickej civilizácii.
Japonci
Japonci (zastarane Žaponci), vlastným menom Nihondžin, Nippondžin (Ľudia krajiny vychádzajúceho slnka)
Národ, ktorý tvorí základ obyvateľov Japonska, žijú tu aj menšiny Číňanov, Kórejcov a Ainov. Japonci žijú hlavne v USA, Brazílii ale aj v Európe a podobne. Japončina tvorí samostatnú jazykovú rodinu, občas sa objavujú pokusy radiť ju k altajskej jazykovej rodine, k polynézkym jazykom a pod. Od 5. storočia n.l. preberajú Japonci čínske znaky, ktoré sa používajú v kombinácii s japonskými abecedami (katakana, hiragana z 9.-10 storočia). V jazyku je veľký počet slov čínskeho pôvodu. Po roku 1945 sa už nepíše klasickým jazykom (bungó), ale hovorovou japončinou (kogó). Typická je (podobne ako u Kórejcov) tzv. kategória zdvorilosti, v slovnej zásobe a gramatike. Neolitické obyvateľstvo, ktoré sa objavilo v 1. tisícročí p.n.l. zrejme vytlačilo a asimilovalo pôvodné obyvateľstvo (na severe Ainovia, na juhu Kumasovia) a stalo sa v 3. storočí n.l. základným komponentom kultúry Jamato. Ich nositelia už hovorili s najväčšou pravdepodobnosťou japonsky. Pri zjednocovaní kmeňov (do 5. storočia) hral kmeň Jamamoto hlavnú úlohu. Podľa antropologických znakov je nepochybný aj podiel južných (austonézskych) populácií. Od 5. storočia prebiehal etnický vývoj bez väčších vonkajších vplyvov. Do polovice 19. storočia bolo dokončené formovanie novodobého národa.
Základným zamestnaním bolo vyspelé poľnohospodárstvo záhradníckeho typu (ryža, pšenica, žito, jačmeň, strukoviny, zelenina, batáty, zemiaky). Významným doplnkom je rybárstvo, pestovanie priadky morušovej, menší význam mal chov dobytka. Od najstarších dôb vyspelá kultúra (vplyv Číny a Kórei), vynikla najmä architektúra, literatúra, maliarstvo, kaligrafia, divadlo a umelecké remeslá (hrnčiarstvo, porcelán, predmety s laku a bambusu, zbrojárstvo a spracovávanie kovov vôbec, výroba a spracovávanie textilu, najmä hodvábnictvo). Aj napriek rýchlemu priemyselnému rozvoju a prijímania štýlu západnej civilizácie sa mnohé tradície udržujú.
V náboženstve dodnes hrajú najväčšiu úlohu domáci šintoizmus a rôzne budhistické sekty (budhizmus sa šíril od 6. storočia), zatiaľ čo kresťanstvo a islam nemajú väčší význam; do polovice 20. storočia malo silný vplyv konfuciánstvo. Napriek tomu, že sa po revolúcii 1868 rýchlo rozvíjal kapitalizmus, ešte do polovice 20. storočia väčšina Japoncov pracovala v poľnohospodárstve (dnes už iba 9,8 %) a dodnes sa hlavne na dedinách udržuje tradičný systém domácností ako jednotiek s pevným poriadkom, výraznou autoritou hlavy rodiny (najstarší mužský člen) a pevnou hierarchiou. Rýchly populačný prírastok (rok 1863: 35 miliónov, 1968: 101 miliónov) sa už zastavil.
Sushi, Čínsko-japonské vojny, Japonský hospodársky zázrak
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |