Vytvorené: 30. 08. 2014 Tlačiť
Dejiny
Španieli
Románsky národ, ktorý tvorí asi 75 % obyvateľstva Španielska. Veľké skupiny Španielov žijú v Latinskej Amerike, severnej Afrike, ale aj v niektorých európskych krajinách (Francúzsku a Nemecku), kam odchádzajú za prácou.
Veriaci sú katolíci. Jazyk patrí do románskej vetvy indoeurópskej rodiny. V Španielsku má dve základné skupiny dialektu, v Latinskej Amerike má radu miestnych variantov. Okrem Španielska a Latinskej Ameriky sa španielčina užíva na Filipínach a čiastočne na juhu USA. Archaickou formou španielčinu (tzv. judeoespaňol) užívali miestami Sefardovia - potomkovia Židov, vyhnaných zo Španielska koncom 15. storočia (žijú na Balkáne a Strednom východe).
Španielčina je pokračovanie ľudovej latiny, ktorá bola ovplyvnená iberskými dialektami, germánskymi jazykmi (od 5. storočia n.l.) a arabštinou (8.-15. storočie). Základom spisovného jazyka sa stal kastilský dialekt; píše sa latinkou.
Na začiatku etnogenézy Španielov stoja Iberovia, staré kmene z Pyrenejského polostrova, (ich pôvod nie je známy; mali vyspelú kultúru /megalitické stavby, prvé štátne útvary/). Zmiešaním Iberov a Keltov (prišli asi v 5.-3. storočí p.n.l.) vznikli tzv. Keltiberovia. Časť dnešného Španielska bola medzitým ovplyvnená Féničanmi (od 8. storočia p.n.l.), Grékmi (7.-6. storočie p.n.l.), od 3. storočia p.n.l. bola časť územia podriadená Kartágu a roku 197 n.l. bola väčšina polostrova ovládnutá Rímom a obyvatelia (s výnimkou Baskov) romanizovaní.
Na jazyk a kultúru tunajšieho obyvateľstva mal vplyv taktiež vpád germánskych kmeňov (Svébov, Vandalov) a Alanov, koncom 5. storočia bola väčšina Španielska ovládnutá Vizigótmi. V 8. storočí bolo takmer celá Španielsko ovládnuté Arabmi a definitívne bolo opäť oslobodené až v roku 1492 (táto tzv. reconquista začala v 9. storočí).
Značný vplyv na ľudovú kultúru mali aj Židia (usadzovali sa v Španielsku hlavne behom arabskej nadvlády) a Rómovia. V priebehu reconquisty vznikla španielska národnosť, ktorá sa ako národ sformovala až koncom 19. storočia. V 15.-16. storočí vytvorili Španieli najväčšiu koloniálnu ríšu svojej doby, ktorej pozostatkom je aj dnešné rozšírenie španielčiny a španielské prvky v kultúre Latinskej Ameriky. V priebehu vývoja vznikol rad etnografických skupín, ich odlišnosti sa postupne stierajú. Napriek tomu sa doteraz udržuje označenie niektorých z nich (Galicijci, Katalánci, Aragonci, Kastilci, Andalúzania a iní).
Bask
Príslušník baskickej etnickej skupiny žijúcej v Španielsku.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |