Vytvorené: 05. 11. 2013 Tlačiť
Kódy veľmi často používajú vojaci, námorníci alebo policajti. Napr. kód 22 môže znamenať nepriateľ na dohľad, kód 75 – naháňam zlodeja a pod. Pokiaľ je účelom kódovania aj určité utajenie informácií, hovoríme o šifrovaní. Niekedy sa používa aj pojem kryptovanie a veda, zaoberajúca sa šiframi, je podľa toho kryptológia. Kryptológia pozostáva z kryptografie, ktorej cieľom je vytvoriť nerozlúštiteľnú šifru a kryptoanalýzy, ktorá ju má rozlúštiť.
Pokiaľ chceme údaje zašifrovať, potrebujeme na to minimálne šifrovací/dešifrovací algoritmus – postup, na základe ktorého sa pôvodná správa zmení na zašifrovanú (a naopak). Väčšina algoritmov vyžaduje na šifrovanie a dešifrovanie kľúč. Zatiaľ čo algoritmus je vec verejná, kľúč by mal byť známy len odosielateľovi, ktorý na základe neho správu zašifruje a prijímateľovi, ktorý zvyčajne na základe toho istého kľúča správu dešifruje.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |