Vytvorené: 05. 11. 2013 Tlačiť

Kódovanie je transformácia určitej informácie z jednej formy na druhú pomocou určitého postupu - algoritmu, ktorý je väčšinou verejne známy.

V živote sa stretávame s množstvom informácií. Pamätať si všetky je, samozrejme, nad naše sily a pamäťové bunky. Preto ich určitým spôsobom kódujeme. Napr. adresa – keď pozývame na návštevu známeho, ktorý nevie, kde bývame, neopíšeme mu náš dom ako vysoký biely so štyrmi oknami na prvom a šiestimi na druhom poschodí, s dvomi jabloňami pred, jednou hruškou naboku, čerešňou a jabloňou za domom, ale jednoducho ako Nábrežnú 42. Náš dom je zakódovaný ako ulica a číslo domu v ulici.

Rovnako je to aj s ďalšími údajmi: auto, ktoré na križovatke prešlo na červenú, nabúralo do značky a naháňalo stredom ulice holuba, nájdu policajti najjednoduchšie podľa EČV (ŠPZ) – kódu, ktorý jednoznačne identifikuje páchateľa.

V obchode pri pokladni predavačka nepotrebuje napísať názov tovaru, pretože jej stačí prejsť snímač a podľa čiarového kódu nájsť názov a cenu predávaného tovaru.

Kódovanie sa používa vtedy, keď vyjadrovanie bežnými slovami by bolo zdĺhavé alebo náročné na miesto či čas. Dôležité je aj v prípade odlíšenia dvoch kvalitatívne rovnakých vecí (dva zelené trabanty s rovnakým rokom výroby najjednoduchšie odlíšime podľa EČV).

Písmo

Kódovanie používali v minulosti rôzne civilizácie. Vezmime si napr. obrázkové alebo klinové písmo známe z dejepisu, dymové signály, ktorými si posielali správy Indiáni alebo morzeovku, ktorá bola so svojimi bodkami a čiarkami jedným z najrozšírenejších komunikačných prostriedkov v 18. a 19. storočí. Ďalším neštandardným kódovaním boli povrázky s uzlami, pomocou ktorých „zapisovali“ svoje údaje stredoamerickí Mayovia.

S kódovaním informácií sa denne stretávame aj my. Kód, ktorého lúštenie si zvyčajne ani neuvedomujeme predstavuje už samotné písmo. Ten, kto nepozná jednotlivé písmená a nedokáže ich spojiť do slov rodného jazyka, ťažko pochopí zmysel vety, ktorú má pred očami. Pokiaľ sa vám toto tvrdenie zdá nepravdepodobné, skúste prečítať text napísaný azbukou alebo ešte lepšie slabičným písmom (čínskym, japonským).

Šifrovanie, kryptológia, kryptografia, kryptoanalýza, šifrovací/dešifrovací algoritmus, kľúč 

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ján Skalka, Cyril Klimeš, Gabriela Lovászová, Peter Švec, Informatika na maturity a prijímacie skúšky, Enigma, Nitra 2007, ISBN 978-80-89132-50-8.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady