Vytvorené: 25. 10. 2014 Tlačiť
Sukcesiu možeme rozdeliť na:
Autogénnu sukcesiu vyvoláva pôsobenie organizmov na abiocén, napr. skala postupne zarastá lišajníkmi, machom, trávou a bylinami, až napokon sa uchytia stromy.
Alogénnu sukcesiu vyvolávajú geomorfologické procesy a klimatické činitele, napr. preloženie koryta rieky zmení v jej okolí výšku hladiny spodnej vody a polohu inundačného pásma. Zmenený vodný režim územia zapríčiní zmeny v druhovej skladbe suchozemskej vegetácie, čo sa následne odrazí na štruktúre zoocenózy. Alogénnu sukcesiu spoločenstiev vyvoláva i zmena pôvodnej krajiny na krajinu kultúrnu (antropogénny subklimax).
Alogénnu možeme rozdeliť na:
Primárna sukcesia je proces tvorby ekosystému na miestach, kde predtým nebol žiadny ekosystém, nie je tu zásoba genetického materiálu ani živín.
Sekundárna sukcesia vzniká ne miestach narušeného alebo úplne zničeného pôvodného ekosystému, kde je zásoba genetického materiálu a živín.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |