Vytvorené: 06. 11. 2014 Tlačiť

a) Botanika[1]  

Fytológia, biologická veda  o rastlinách; učebný predmet,  súčasť všeobecného a odborného vzdelávania. Zahrňuje poznatky o vnútornej a vonkajšej stavbe rastlinného tela, kauzálne vysvetľuje všetky životné prejavy rastlín, chemické a fyzické procesy, ktoré pritom prebiehajú; poukazuje na význam rastlín pre existenciu ostatných organizmov na zemi. Vysvetľuje závislosť rastlín od životných podmienok z hľadiska jednoty organizmu a prostredia, využívanie rastlinných zdrojov v prospech človeka, pri uvedomelej ochrane rastlinstva ako dôležitej zložky životného prostredia. Prvé práce z botaniky na Slovensku sú zo 16. storočia. Už vtedy vznikali botanické záhrady (na Slovensku prvá botanická záhrada bola založená v Červenom Kláštore roku 1319). K rozvoju botaniky prispela najmä Banská a lesnícka akadémia v Banskej Štiavnici a katedra chémie a botaniky na Trnavskej univerzite (J.Winter). V 19. storočí pri poklese vplyvu univerzít vzrástol význam vedeckých spoločností. V tomto období sa o rozvoj  botaniky zaslúžili najmä D.Štúr, P.Svoboda, J.Ľ.Holuby.

b) Prírodopis

Súčasť všeobecného a odborného vzdelávania; komplexný učebný predmet v základných a stredných školách o živej a neživej prírode, prírodných dejoch  a zákonitostiach vývinu prírody. Zahrňuje časti vied biológie (botanika, zoológia, biológia človeka a všeobecná biológia) a geológia (mineralógia, petrografia a geológia). Prírodopis významne prispieva k utváraniu vedeckého svetonázoru, mravných vlastností a estetického vzťahu človeka k prírode a životu. Vyučovanie prírodopisu a ostatných prírodovedeckých  predmetov si získavalo miesto v systéme školského vzdelávania len pomaly. V 2. polovici 18. storočia vplyvom osvietenstva sa začalo vyučovanie prírodných vied rozvíjať najprv v odborných školách. Vyučovanie prírodných vied bolo na vysokej úrovni v Banskej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. Aj slovenskí pedagógovia v tomto období prejavovali pozitívny vzťah k prírodným vedám (M.Bel, D.Lehocký, J.Seberíni a iní). Prírodopis ako učebný predmet sa začal vyučovať na vyšších všeobecnovzdelávacích školách od osvietenských reforiem (1777), systematickejšie až od 2. polovice 19. storočia na mešťanských školách od ich vzniku podľa zákona z roku 1868. Za prvej Československej republiky sa obsah a zameranie vyučovania prírodopisu vymedzilo učebnými osnovami: pre 6.-8. ročník ľudových škôl z roku 1933 (reálie), pre meštianské školy z roku 1932 (spolu s prírodopisom), pre gymnáziá a reálky z roku 1933. V obsahu vyučovania prírodopisu prevládala dlho morfologická popisnosť. V rokoch 1946-1960 sa vyučovala na všeobecnovzdelávacích školách namiesto prírodopisu biológia.

[1] Z gréckeho botané = zelina, tráva.
Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ondrej Pavlík, Pedagogická encyklopédia Slovenska 1 (A-O, 2 (P-Ž), Veda, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava 1984, 1985, ISBN 71-026-84, 71-063-85.
Hodnotenie užitočnosti článku:


    Ako sa spoznat podla drzania mobilu Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 a 5.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

     

    · Simulácie z fyziky 
    · O Slovensku po slovensky 
    · Slovenské kroje
    · Kurz národopisu
    · Diela maliarov
    · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
    · Odborné obrázkové slovníky
    · Poradňa žiadaného učiteľa
    · Rýchlokurz Angličtiny
    . Rozprávky (v mp3)
    · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
    Seriály:
    · História sveta (1÷6)
    · História Slovenska (1÷5)
    · História módy (1÷5).

                                       
    Členstvo na portáli
    Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
    Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
    Poznámka pre autora

    Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


    Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady