Vytvorené: 12. 11. 2013 Tlačiť

Internetová služba, umožňujúca svojim užívateľom sledovať, ktorí ich priatelia sú práve pripojení a podľa potreby im zasielať správy, chatovať, preposielať súbory, či inak komunikovať. Hlavnou výhodou oproti e-mailu je odosielanie a prijímanie správ v reálnom čase. Inými slovami, správa je doručená vo veľmi krátkej dobe od odoslania.

Instant messaging (IM) umožňuje okamžitú výmenu krátkych správ, ktorá však neprebieha prostredníctvom kanálov alebo webu, ale v relatívnom súkromí. Klienti komunikujú prostredníctvom protokolu určeného pre siete peer-to-peer, na serveri sú spravidla umiestnené len prístupové údaje, ktoré umožňujú prístup z ľubovoľného počítača s nainštalovaným klientom. Klient umožňuje definovať kontakty (používateľov), o ktorých sa potom zobrazuje informácia či sú pripojení, alebo sa práve prihlásili. Niektorí IM klienti umožňujú odosielať správy aj nepripojeným používateľom (zobrazia sa im po prihlásení). Okrem prijímania a odosielania správ si môžu pripojení používatelia vymieňať i súbory alebo realizovať hlasovú, alebo video komunikáciu.

Oproti iným spôsobom komunikácie (telefón, e-mail) IM zefektívňuje spoluprácu, pretože druhá strana vidí, či je jej náprotivok k dispozícií (výhoda oproti e-mailu), môže mu poslať správu, na ktorú však nie je potrebné okamžite odpovedať (nevyrušuje ako telefón) a umožňuje okamžite prenášať súbory, alebo časti textov (napr. zdrojové kódy).

IM sa veľmi často používa na komunikáciu v rámci viacerých kancelárií pracoviska, kde nahrádza telefón, a vďaka vymenovaným vlastnostiam sa čoraz viac presadzuje i v obchodnom styku.

Medzi najznámejšie IM patria ICQ, AIM, MSN Messenger, Yahoo MessengerSkype.

Poznámka
Časť IM klientov podporuje okrem prenosu textu a hlasu aj prenos obrazu, vďaka čomu sa používatelia nielen počujú, ale i vidia. Tento spôsob komunikácie sa zvykne označovať ako videohovor.

Služby Internetu

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady