Vytvorené: 12. 11. 2013 Tlačiť

Internetová služba, umožňujúca svojim užívateľom sledovať, ktorí ich priatelia sú práve pripojení a podľa potreby im zasielať správy, chatovať, preposielať súbory, či inak komunikovať. Hlavnou výhodou oproti e-mailu je odosielanie a prijímanie správ v reálnom čase. Inými slovami, správa je doručená vo veľmi krátkej dobe od odoslania.

Instant messaging (IM) umožňuje okamžitú výmenu krátkych správ, ktorá však neprebieha prostredníctvom kanálov alebo webu, ale v relatívnom súkromí. Klienti komunikujú prostredníctvom protokolu určeného pre siete peer-to-peer, na serveri sú spravidla umiestnené len prístupové údaje, ktoré umožňujú prístup z ľubovoľného počítača s nainštalovaným klientom. Klient umožňuje definovať kontakty (používateľov), o ktorých sa potom zobrazuje informácia či sú pripojení, alebo sa práve prihlásili. Niektorí IM klienti umožňujú odosielať správy aj nepripojeným používateľom (zobrazia sa im po prihlásení). Okrem prijímania a odosielania správ si môžu pripojení používatelia vymieňať i súbory alebo realizovať hlasovú, alebo video komunikáciu.

Oproti iným spôsobom komunikácie (telefón, e-mail) IM zefektívňuje spoluprácu, pretože druhá strana vidí, či je jej náprotivok k dispozícií (výhoda oproti e-mailu), môže mu poslať správu, na ktorú však nie je potrebné okamžite odpovedať (nevyrušuje ako telefón) a umožňuje okamžite prenášať súbory, alebo časti textov (napr. zdrojové kódy).

IM sa veľmi často používa na komunikáciu v rámci viacerých kancelárií pracoviska, kde nahrádza telefón, a vďaka vymenovaným vlastnostiam sa čoraz viac presadzuje i v obchodnom styku.

Medzi najznámejšie IM patria ICQ, AIM, MSN Messenger, Yahoo MessengerSkype.

Poznámka
Časť IM klientov podporuje okrem prenosu textu a hlasu aj prenos obrazu, vďaka čomu sa používatelia nielen počujú, ale i vidia. Tento spôsob komunikácie sa zvykne označovať ako videohovor.

Služby Internetu

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady