Vytvorené: 24. 11. 2013 Tlačiť

1. Protokol umožňujúci programu na lokálnom počítači pristupovať a manipulovať s elektronickou poštou na pripojenom poštovom serveri a tiež ju archivovať do zložiek, zdieľať poštové schránky a taktiež viacero poštových serverov. Disponuje pokročilejšími technológiami ako starší protokol POP3

2. Poštový server, ktorý využíva pre správu elektronickej pošty protokol IMAP.

 V prípade POP3 sa do lokálneho počítača sťahujú všetky správy bez ohľadu na to, či používateľ o ne záujem má alebo nie. Pri pomalých pripojeniach môže tento fakt znepríjemňovať prácu a zbytočne plytvať ako časom, tak i financiami používateľa.

Riešenie ponúka protokol IMAP (aktuálne IMAP4), ktorý umožňuje pracovať so správami priamo na serveri s tým, že používateľ po pripojení získa zo servera len hlavičky správ (údaje o odosielateľovi, predmet správy). Celá správa sa stiahne a zobrazí až v prípade požiadavky. Správu možno vymazať bez toho, aby ju používateľ preniesol do lokálneho počítača – vymazaním hlavičky v klientovi sa vymaže i na serveri.

Protokol pracuje na porte 143 a vďaka uchovávaniu správ na serveri ich máme k dispozícii pri prihlásení sa z ľubovoľného počítača, zatiaľ čo pri používaní POP3 sú len v počítači, do ktorého sme urobili download. Nevýhodou IMAP sú zvýšené nároky na veľkosť schránky v prípade archivovania doručených správ.

Poznámka
Veľmi často možno k e-mailovým schránkam pristupovať i prostredníctvom webového rozhrania, tzv. webmailu. Výhodou je, že používateľ nemusí nastavovať parametre e-mailového klienta a dostupnosť z ľubovoľného miesta na svete, nevýhodou menší komfort a pohodlie používateľa.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady