Vytvorené: 25. 11. 2014 Tlačiť
Spracúvanie textilných vlákien patrí medzi základné druhy ľudovej výroby. Základným materiálom slovenskej textilnej výroby bol donedávna domáci materiál - ľan, konope a vlna. Na Slovensku má tkáčske remeslo dávnu históriu. Domácka výroba tkanín, v ktorej sa uplatňovali všetky tkáčske techniky a veľká variabilnosť vzorov, zaznamenala rozkvet v 18. a 19. storočí. Ručne zhotovené tkaniny boli neodmysliteľnou súčasťou ľudového odevného i bytového textilu. Zo základnej plátnovej väzby sa odvodzovali zložitejšie tkáčske techniky. Farebné a vzorové kombinácie, rôzne väzby a materiály charakterizovali jednotlivé regióny Slovenska.
Vyrábané boli jednak tradičné ľudové textílie vo forme metráže, no predovšetkým rôzne druhy prikrývok, prestieraní, obrusov a vankúšov. Uplatňovali sa všetky tkáčske techniky s veľkou variabilnosťou vzorov - od jednoduchých pásikových kombinácií až po preberané vzory s rastlinnými a geometrickými motívmi. Obľúbené boli tkaniny v prírodnej farebnosti s použitím ažúrovej techniky, ale hlavne handričkové koberce. Tieto mali tradične pruhové vzory.
Spracovanie vlny má na Slovensku dlhú tradíciu. Samotný spôsob spracovania vlny predurčoval celkový charakter hotového výrobku. K slovenským tkaným vlneným textíliám patria predovšetkým guby - tkaniny s vlasom. Pôvodne slúžili ako ochranný odev pre pastierov a furmanov.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |