Vytvorené: 25. 11. 2014 Tlačiť

Výroba tkanín

Spracúvanie textilných vlákien patrí medzi základné druhy ľudovej výroby. Základným materiálom slovenskej textilnej výroby bol donedávna domáci materiál - ľan, konope a vlna. Na Slovensku má tkáčske remeslo dávnu históriu. Domácka výroba tkanín, v ktorej sa uplatňovali všetky tkáčske techniky a veľká variabilnosť vzorov, zaznamenala rozkvet v 18. a 19. storočí. Ručne zhotovené tkaniny boli neodmysliteľnou súčasťou ľudového odevného i bytového textilu. Zo základnej plátnovej väzby sa odvodzovali zložitejšie tkáčske techniky. Farebné a vzorové kombinácie, rôzne väzby a materiály charakterizovali jednotlivé regióny Slovenska.

Vyrábané boli jednak tradičné ľudové textílie vo forme metráže, no predovšetkým rôzne druhy prikrývok, prestieraní, obrusov a vankúšov. Uplatňovali sa všetky tkáčske techniky s veľkou variabilnosťou vzorov - od jednoduchých pásikových kombinácií až po preberané vzory s rastlinnými a geometrickými motívmi. Obľúbené boli tkaniny v prírodnej farebnosti s použitím ažúrovej techniky, ale hlavne handričkové koberce. Tieto mali tradične pruhové vzory.

Spracovanie vlny má na Slovensku dlhú tradíciu. Samotný spôsob spracovania vlny predurčoval  celkový charakter hotového výrobku. K slovenským tkaným vlneným textíliám patria predovšetkým guby - tkaniny s vlasom. Pôvodne slúžili ako ochranný odev pre pastierov a furmanov.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady