Vytvorené: 25. 11. 2014 Tlačiť
Rozvoj farbiarstva na Slovensku v minulosti bol podmienený predovšetkým bohato rozvinutou výrobou plátna. Známe sú archaické spôsoby farbenia tkanín prírodnými farbivami a rozmanité techniky vzorovania farbených tkanín - vyväzovanie, kamienkov, riasenie a pod. Farbiarstvo ako dedinská remeselná malovýroba zaznamenala najväčší rozvoj v druhej polovici 19. storočia v súvislosti s používaním indiga.
Kedysi bolo na Slovensku veľa malých farbiarskych dielní |
Výroba modrotlače - indigom zafarbeného textilu s negatívnym alebo viacfarebným vzorom má na Slovensku tradíciu už od konca 18. storočia a od polovice 19. storočia, kedy modrotlačiarstvo preniklo do ľudového prostredia, vytvorila sa na našom území pomerne hustá sieť modrotlačiarskych dielní. Modrotlač, ktorá sa na naše územie dostala pravdepodobne z Nemecka, sa pre svoje estetické kvality udomácnila v súčastiach ženského ľudového odevu v Liptove, na Spiši, Orave, v Turci a Šariši. Využívala sa pri zhotovovaní predovšetkým sukní, záster a šatiek bohato vzorovaných a regionálne špecifikovaných. Na výrobu modrotlače sa používali pôvodne celodrevené modrotlačové formy (vyhotovené zväčša z hruškového dreva), neskôr vplyvom módnych vĺn sa začali používať formy s kovovými klinčekmi a plieškami. Indigom zafarbený textil s negatívnym jedno alebo viacfarebným vzorom - to je modrotlač, ktorá bola významnou súčasťou tradičného ľudového odevu.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |