Vytvorené: 02. 01. 2015 Tlačiť
Viola profesionálnej výroby je prispôsobená ľudovej interpretácii jednak ladením strún a ich usporiadaním, jednak úpravou tvaru kobylky. S najzaujímavejším druhom kontrovej violy sa stretneme na východe Slovenska v Zemplíne a Šariši, kde má iba tri struny, a to: g-d1-a. Takéto usporiadanie strún umožňuje pri plochej kobylke tvoriť „husté“ trojzvuky, pričom hmatová technika je jednoduchšia a ľahšia ako pri tradičnom kvintovom ladení.
V slovenskej ľudovej hudbe sa kontrová viola používa aj v kvintovom ladení, avšak so základným ladením g-d1-a1 (Hrochoť, Očová, Klenovec) a okrem toho aj viola bez akýchkoľvek úprav s ladením c-g-d1-a1, táto však umožňuje reprodukovať iba jednozvuky a dvojzvuky.
Podobne upravené a prispôsobené kontrové husle a violy používajú aj ľudoví hodobníci v Rumunsku. Nápadná je zhoda našej kontrovej violy z východu Slovenska s violou rumunskou zvanou „brace“, „braci“ alebo „contralauca“. „Contralauca“ má tiež ladenie g-d1-a. S prelaďovaním základných tónov strún sláčikových nástrojov sa u nás nestretáme.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |