Vytvorené: 01. 07. 2015 Tlačiť

Pády môžu byť rôzne, od kotrmelcov zo schodiska až po skok z výškovej budovy.

Pri pádoch z veľkej výšky sa na zmiernenie nárazu používajú obrovské nafukovacie nylonové vankúše neraz až vo veľkosti obývacej izby, ako v prípade pádu Jerryho Hewitta z vybuchujúcej lyžiarskej lanovky vo filme Vojak (1982).

Pred príchodom nafukovacích vankúšov v roku 1971 sa používali hŕby lepenkových škatúľ prikryté matracmi. Tie potom zakryli plachtovinou a zviazali povrazmi, aby sa pri náraze nerozpadli. Zvyčajne sa používala jedna vrstva škatúľ na každé tri metre pádu.

Keď olympijský víťaz v plávaní a populárny filmový predstaviteľ Tarzana zo štyridsiatych rokov Johnny Weissmuller skočil vo filme Tarzanovo dobrodružstvo v New Yorku (1942) z Brooklynského mosta, vravelo sa, že herec skok z výšky 33 metrov zvládol naozaj. V skutočnosti to však bol trik. Weissmuller skočil do nádrže s vodou a potom sa do filmu vložil záber figuríny, ktorá padala z mosta.

Trikom bol aj záber vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), v ktorom hlavní hrdinovia uniknú prenasledovateľom skokom zo skaly do divej horskej rieky. Herci Paul Newman a Robert Redford jednoducho skočili na malú plošinku len pár metrov pod okrajom útesu. Potom nakrútili dvoch kaskadérov, ako skáču z výšky 22 metrov do jazera California.

Americký kaskadér Dar Robinson sa špecializoval na efektne vyzerajúce skoky. Vynašiel spôsob, ako skákať dolu hlavou z vysokých budov na tenkom drôtiku – „spomaľovacom lanku“ – pripevnenom k výstroju pod oblečením. Navijak spomalil pád, keď sa blížil k zemi, a pár metrov nad zemou ho zastavil hlavou dole.

Vo filme Vysoký bod (1984) Robinson, ktorý zaskakoval za Christophera Plummera, skočil z najvyššej samostatne stojacej budovy na svete, z 553 metrov vysokej telekomunikačnej veže CN Tower v Toronte. Kým otvoril padák, preletel vzdialenosť, ktorá zodpovedá 120 poschodiam, Robinson zahynul o sedem rokov neskôr vo veku 39 rokov, keď cestou domov havaroval na motocykli.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady