Vytvorené: 24. 11. 2013 Tlačiť

Komunikácia, ktorej utajenie obsahu je zabezpečené šifrovaním.

Bezpečnosť prenosu údajov sa v počítačovej sieti štandardne rieši prostredníctvom SSL (ktorá predstavuje súčasne vrstvu aj protokol). Jedným z najčastejšie používaných protokolov je HTTPS.

Vytvorenie spojenia prebieha prostredníctvom asymetrického šifrovania, kde používateľ v prvom kroku požiada server, s ktorým chce komunikovať, o doručenie asymetrického verejného kľúča a určenie kryptovacieho algoritmu symetrického kľúča, prostredníctvom ktorého bude prebiehať komunikácia. Server kľúč odošle spolu s bezpečnostným certifikátom, ktorý slúži na overenie jeho totožnosti a hodnovernosti.

V prípade, že používateľ certifikát akceptuje, vygeneruje jeho systém unikátny symetrický kľúč, na základe ktorého bude prebiehať ďalšia komunikácia, zašifruje ho verejným asymetrickým kľúčom servera a výsledok mu pošle.

Server svojím (asymetrickým) súkromným kľúčom prijaté údaje dešifruje a potvrdí používateľovi. V tomto momente obaja účastníci komunikácie disponujú symetrickými kľúčmi pre kryptovanú komunikáciu a môže začať prenos údajov. Dôvodom prečo sa používajú dva spôsoby šifrovanie je, že asymetrické šifrovanie je oveľa pomalšie a náročnejšie na výpočet, kvôli čomu ho nemožno použiť na permanentný prenos rozsiahlych údajov.

Bezpečnosť v sieti

Bezpečnostný certifikát

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady