Vytvorené: 24. 11. 2013 Tlačiť

Komunikácia, ktorej utajenie obsahu je zabezpečené šifrovaním.

Bezpečnosť prenosu údajov sa v počítačovej sieti štandardne rieši prostredníctvom SSL (ktorá predstavuje súčasne vrstvu aj protokol). Jedným z najčastejšie používaných protokolov je HTTPS.

Vytvorenie spojenia prebieha prostredníctvom asymetrického šifrovania, kde používateľ v prvom kroku požiada server, s ktorým chce komunikovať, o doručenie asymetrického verejného kľúča a určenie kryptovacieho algoritmu symetrického kľúča, prostredníctvom ktorého bude prebiehať komunikácia. Server kľúč odošle spolu s bezpečnostným certifikátom, ktorý slúži na overenie jeho totožnosti a hodnovernosti.

V prípade, že používateľ certifikát akceptuje, vygeneruje jeho systém unikátny symetrický kľúč, na základe ktorého bude prebiehať ďalšia komunikácia, zašifruje ho verejným asymetrickým kľúčom servera a výsledok mu pošle.

Server svojím (asymetrickým) súkromným kľúčom prijaté údaje dešifruje a potvrdí používateľovi. V tomto momente obaja účastníci komunikácie disponujú symetrickými kľúčmi pre kryptovanú komunikáciu a môže začať prenos údajov. Dôvodom prečo sa používajú dva spôsoby šifrovanie je, že asymetrické šifrovanie je oveľa pomalšie a náročnejšie na výpočet, kvôli čomu ho nemožno použiť na permanentný prenos rozsiahlych údajov.

Bezpečnosť v sieti

Bezpečnostný certifikát

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady