Atóm, elektróny, atómové jadro, protóny, neutróny, elektrické silové pôsobenie, elektrické sily, elektrické vlastnosti, elektrický náboj, atómový obal :)

Vytvorené: 02. 10. 2015 Tlačiť

Stavebná častica chemickej látky zložená z jadra a obalu.

 

 

Atóm bol veľmi dlho považovaný za najmenšiu a ďalej nedeliteľnú časticu látky. Koncom 19. storočia však fyzici objavili, že atóm obsahuje veľmi malé častice, ktoré nazývajú elektróny. Začiatkom 20. storočia sa dokázalo, že v atóme je okrem elektrónov aj atómové jadro

Atómové jadro je menšie ako atóm a skladá s častíc, ktoré vedci nazvali protóny a neutróny. Fyzici zistili, že elektróny sa navzájom odpudzujú. Aj protóny sa navzájom odpudzujú. Ale elektróny a protóny sa navzájom priťahujú. Toto vzájomné pôsobenie sa nazýva elektrické silové pôsobenie. Sily, ktorými na seba  pôsobia sa nazývajú elektrické sily. O časticiach, ktoré na seba pôsobia elektrickými silami, hovoríme že majú elektrické vlastnosti alebo tiež, že majú elektrický náboj. Protóny a elektróny majú rovnako veľké elektrické náboje. Náboj protónu je kladný (+) a náboj elektrónu je záporný  (–). 

Každý atóm sa skladá z atómového jadra a určitého počtu elektrónov. Elektróny, ktoré obklopujú jadro tvoria obal atómu, atómový obal.  Atómové jadro obsahuje protóny a neutróny. V prirodzenom prostredí je počet elektrónov v atómovom obale je rovnaký ako počet protónov v atómovom jadre.  Preto je záporný elektrický náboj elektrónového obalu atómu rovnako veľký ako kladný elektrický náboj jeho jadra. Atóm je teda elektricky neutrálny.

Atóm v chémiiAtóm, zloženie atómu, subatomárne častice, elektróny, protóny, neutróny, nukleóny, jadrová sila

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady