Atóm, elektróny, atómové jadro, protóny, neutróny, elektrické silové pôsobenie, elektrické sily, elektrické vlastnosti, elektrický náboj, atómový obal :)

Vytvorené: 02. 10. 2015 Tlačiť

Stavebná častica chemickej látky zložená z jadra a obalu.

 

 

Atóm bol veľmi dlho považovaný za najmenšiu a ďalej nedeliteľnú časticu látky. Koncom 19. storočia však fyzici objavili, že atóm obsahuje veľmi malé častice, ktoré nazývajú elektróny. Začiatkom 20. storočia sa dokázalo, že v atóme je okrem elektrónov aj atómové jadro

Atómové jadro je menšie ako atóm a skladá s častíc, ktoré vedci nazvali protóny a neutróny. Fyzici zistili, že elektróny sa navzájom odpudzujú. Aj protóny sa navzájom odpudzujú. Ale elektróny a protóny sa navzájom priťahujú. Toto vzájomné pôsobenie sa nazýva elektrické silové pôsobenie. Sily, ktorými na seba  pôsobia sa nazývajú elektrické sily. O časticiach, ktoré na seba pôsobia elektrickými silami, hovoríme že majú elektrické vlastnosti alebo tiež, že majú elektrický náboj. Protóny a elektróny majú rovnako veľké elektrické náboje. Náboj protónu je kladný (+) a náboj elektrónu je záporný  (–). 

Každý atóm sa skladá z atómového jadra a určitého počtu elektrónov. Elektróny, ktoré obklopujú jadro tvoria obal atómu, atómový obal.  Atómové jadro obsahuje protóny a neutróny. V prirodzenom prostredí je počet elektrónov v atómovom obale je rovnaký ako počet protónov v atómovom jadre.  Preto je záporný elektrický náboj elektrónového obalu atómu rovnako veľký ako kladný elektrický náboj jeho jadra. Atóm je teda elektricky neutrálny.

Atóm v chémiiAtóm, zloženie atómu, subatomárne častice, elektróny, protóny, neutróny, nukleóny, jadrová sila

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady