Zdravie, oči a cholesterol :)

Vytvorené: 03. 05. 2016 Tlačiť

Existujú dva typy škvŕn cholesterolu, ktoré nájdeme v očiach. Najbežnejším typom je tzv. xantóm, čo sú mäkké, žlté hrbolčeky viditeľné na očných viečkach. Tieto škvrny nie sú škodlivé. Druhý, vážnejšie typ cholesterolu, ktorý nájdeme v oku je cholesterolová embólia. 

Xantómy
Sú škvrny zložené z tukových usadenín, ktoré sa nachádzajú pod kožou a sú bežné u ľudí s vysokou hladinu lipidov v krvi. Nie sú ani škodlivé alebo nákazlivé, ale môžu byť známkou zmeneného zdravotného stavu, ako je rakovina, cukrovka a pod. Diagnóza sa vykonáva pomocou diagnostiky kože, robí sa aj biopsia, ktorá odhalí, či ide o xantómy benígne. Porasty cholesterolu vie odstrániť lekár. 

Embólia
Embólia sietnice je závažný stav a ide o akúsi mŕtvicu v oku. Lieči sa liekmi na zníženie cholesterolu. U týchto pacientov je až 15 percentná úmrtnosť už v prvý rok od diagnózy. V treťom roku sa zvyšuje na 30 percent a siedmy rok na 55 percent, pričom srdcová smrť je hlavnou príčinou úmrtia. Je dôležitá okamžitá liečba cholesterolu, pretože žiadna iná priama liečba tohto stavu v súčasnosti existuje.

Xantómy sa dajú ľahko odstrániť laserovou abláciou alebo chirurgicky. Po odstránení však majú veľkú šancu recidívy. Cholesterolová embólia sa odstrániť nedá, pretože sa nachádza v zadnej časti oka a je viditeľná iba špeciálnym oftalmo vybavením. Jediným spôsobom, ako znížiť jej výskyt je zlepšiť zdravotný stav pacienta.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://zena.atlas.sk/zly-cholesterol-vycitate-z-oci/zdravie/choroby/866395.html.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady