Zdravie a nepríjemné kútiky :)

Vytvorené: 04. 05. 2016 Tlačiť

Kútiky na ústach sa z času na čas môžu objaviť u každého. Často postihujú deti, no bežné sú aj u dospelých. Toto nepríjemné ochorenie býva pre niektorých nočnou morou, ak kútiky na ústach praskajú pravidelne a nie a nie ich vyliečiť. Niekedy za tým môže byť aj vážnejšie ochorenie. 
Ako si od týchto nepríjemných spoločníkov pomôcť?

Pomoc z lekárne
Kútiky sa odporúča potierať rôznymi mastičkami alebo roztokmi. V mnohých prípadoch sú kútiky prejavom kvasinkovej infekcie, vtedy môžu pomôcť protikvasinkové mastičky, ktoré sa dajú bežne kúpiť v lekárni aj bez predpisu. Ak je ale kútik závažnejší, mokvá a tvoria sa na ňom žltkasté chrasty, môže byť pridružená aj bakteriálna infekcia a vtedy treba zbrane silnejšieho kalibru. Protibakteriálne prípravky sú väčšinou na predpis od lekára, takže návšteve jeho ambulancie sa nevyhnete. Na vysušenie a dezinfekciu môže pomôcť aj bórová voda alebo jemný roztok hypermangánu. 

Skúste ísť na to zvnútra
Popraskané kútiky sa neraz objavujú kvôli nedostatku určitých prvkov či vitamínov v strave alebo pri celkovo zlej životospráve. Najčastejšie sa spájajú s nedostatkom vitamínu B, ktorý sa odporúča zaradiť do stravy vo väčšom. Zvyčajne však lekári odporučia aj vitamín B v tabletkách. 
Okrem tohto vitamínu môžu byť kútiky spôsobené aj nedostatkom železa alebo vápnika. Ak vás teda často trápia kútiky, skúste sa zamyslieť nad svojou životosprávou a urobiť vo svojom jedálničku pozitívne zmeny smerom k pestrejšej a vyváženej strave. Pozor aj na fajčenie alebo nadmerný príjem alkoholu, čo vás tiež môže ochudobňovať o niektoré dôležité minerály a vitamíny. 

Celková podpora imunity je takisto dobrým krokom, ako zatočiť s kútikmi. Často totiž bývajú prejavom oslabenej obranyschopnosti. U mnohých ľudí sa objavujú počas alebo po prekonaní nejakej choroby, kedy je organizmus oslabený. Na podporu imunity sú dobré okrem iného vitamín C, zinok, probiotiká. Vinníkom a príčinou nepekných kútikov môže byť v mnohých prípadoch aj stres, ktorý takisto oslabuje organizmus a má celý rad negatívnych účinkov na naše telo. Preto, ak sa u vás kútiky objavujú v stresových obdobiach, je to znamenie, že máte spomaliť a viac sa zamerať na relax.

Domáce „lieky“
Samozrejme, na tento problém existuje tiež celá rada domácich liekov a babských rád. Jedna z najčudnejších vôbec hovorí, že by sme si kútiky mali potierať mazom z vlastného ucha. Aj keď sa to môže zdať nechutné a veľmi divné, mnohí ľudia na to nedajú dopustiť. Je len na vás, či skúsite. Okrem toho patria medzi celkom osvedčené prírodné lieky propolisová tinktúra, čajovníkový olej alebo šťava z aloe vera. 

Niekedy sú kútiky sprievodným javom iného vážnejšieho ochorenia (napríklad aj cukrovky či rakoviny). Preto, ak vám kútiky neustále praskajú a nie a nie sa ich zbaviť, určite je namieste návšteva lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://zena.atlas.sk/ako-na-neprijemne-kutiky/zdravie/choroby/857967.html.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady