Vytvorené: 27. 05. 2016 Tlačiť
Keď prehnane používame frázu „Prepáč“ alebo „Je mi to ľúto“ stráca svoj význam i úprimnosť. Navyše je celkom nepríjemné ak niekto začína každý prehovor s „Ospravedlňujem sa, ale...“
„Niektorí ľudia jednoducho používajú „prepáč“ podobne ako „takže“, teda v zmysle frázy na začiatok alebo si myslia, že im to pomôže vyzerať zdvorilejšie,“ vysvetľuje Michael Kerr, medzinárodný rečník a spisovateľ. „Iní to hovoria ako spôsob prejavu úcty k svojim nadriadeným a mnohí zneužívajú dobre načasované „prepáč“ ako možnosť vyhnúť sa zodpovednosti (keď im je neskutočne ľúto, že nestihnú odovzdať projekt do pondelka),“ vysvetľuje.
Nech je motivácia akákoľvek, najväčším nebezpečenstvom prehnaného používania frázy je, že „môžete pôsobiť pasívne alebo nerozhodne, ba čo viac okolie vás môže začať upodozrievať z nedostatku sebavedomia“.
Jednoznačne by ste sa mali ospravedlniť ak ste neúmyselne zranili niečie city, či spravili chyby, ktoré ovplyvňujú ostatných, teda firmu, klientov, šéfa či kolegov, ale „určite sa neospravedlňujte za veci, ktoré sú mimo vašu kontrolu,“ tvrdí Lann Taylorová, národná expertka na pracoviská a autorka. „Okrem toho, keď už prepáč hovoríte, nemajte od druhých veľké očakávania. Neočakávajte, že povedia „Je to úplne v poriadku″ alebo „Nič sa nestalo″. Ospravedlňujte len a len kvôli sebe, lebo je to jednoducho správne,“ radí.
12 prípadov, kedy PREPÁČ v práci jednoznačne nehovorte
1. Keď v skutočnosti vôbec nič neľutujete.
2. Ak nemáte dôvod sa ospravedlniť.
3. Keď robíte rozhodnutie na základe vašich princípov a hodnôt.
4. Ak by ste tým zhodili vlastnú prácu, hoci viete, že je urobená dobre.
5. Keď predpokladáte, že jedno prepáč vyrieši všetky nezhody.
6. Keď sa ospravedlnením chcete vyhnúť zodpovednosti za nedokončenú prácu.
7. Keď dávate výpoveď.
8. Keď nemáte nič spoločné s príčinou problému.
9. Ak vediete vášnivú debatu a nesúhlasíte s niekým.
10. Keď vás niekto urazí.
11. Keď od niekoho potrebujete službu.
12. Ak ste sa už raz ospravedlnili a každý na incident dávno zabudol.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |