História vzniku, rozvoja a útlmu priemyselnej robotiky v Československu - 09. časť – O kvalite - Problémy spojené s nasadzovaním robotov u užívateľov – Dva príklady za všetky :)

Autor: Milan Plášek

Tlačiť

ZŤS Prakovce, zvárací robotický komplex s 5 ks PR-32E

Aj napriek zaškoleniu obsluhy a programátorov vo VUKOV, pričom všetci vzhľadom na podmienky špeciálnej výroby mali štátne osvedčenie pre zváračov, boli potrebné každý týždeň výjazdy špecialistov z VUKOVu. Príčina výpadkov súvisela so zle nastavenou hmotnou zainteresovanosťou. Obsluha pracoviska – zvárači boli platení ako ostatní zvárači v závode. Po mnohých jednaniach s vedením závodu za účasti dodávateľa, bola upravená ich kvalifikácia na Zvárač operátor (až dovtedy táto kvalifikačná trieda nebola zavedená, nielen v závode, ale v celom koncerne ZŤS). Po tejto platovej úprave, až do ukončenia výroby daného sortimentu, zásahy zo strany dodávateľa neboli potrebné. Zvárači operátori (obsluha), aby sa odlišovali od ostatných, z vlastnej iniciatívy na svojich pracovných odevoch nosili výraznú reklamu VUKOV Prešov.

 

NORMA Frídlant nad Ostravici, robotický systém plošného tvárnenia, dvierka kovového nábytku s 1 ks AM-40 a 2 ks AM-1T

Po realizácií boli hlásené časté výpadky a nutné servisné zásahy VUKOV. Až na úrovni jednania riaditeľa závodu a za účasti vedúceho projektanta a servisu, pri odpozorovaní dvojzmennej prevádzky, boli zistené organizačné nedostatky užívateľa a nedodržiavanie technických a prevádzkových podmienok stanovených projektom.

Konkrétne:

 • vstupný polotovar, stoh tabuľového plechu mal medzi vrstvovú koróziu a okraje stohu vážne deformované následkom nesprávneho viazania oceľovými lanami pri manipulácii v sklade,
 • namiesto vstupného manipulátora museli na vstupe linky vkladať tabuľový plech do systému dvaja nekvalifikovaný pracovníci s použitím páčidiel,
 • tri strihacie a združené ohýbacie a strihacie nástroje v lisoch, mali tupé, neostré strihacie hrany a nesprávne uložené ich ohýbacie prvky. Preto pri ručnom vyberaní a niekedy aj vkladaní musela obsluha používať kliešte, pričom jeden AM-1T musel byť vyradený zo systému.

Ešte za účasti pracovníkov VUKOV sa do systému dali polotovary a nástroje podľa požiadaviek projektu a systém začal pracovať. Po tomto zásahu a prijatých opatreniach užívateľa VUKOV sledoval pracovisko len štatisticky. Systém pracoval bez potreby servisného zásahu.

 

Takéto prípady, kde nepripravenosť a neznalosť princípov organizovania a podmienok fungovania ATP a AVS spôsobovali problémy, VUKOV sledoval a vyhodnocoval. Bolo ich viac ako 20 %.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady