Vytvorené: 27. 12. 2017 Tlačiť

Prvky zariadení umožňujúce automatizáciu výrobných strojov, v ktorých dochádza k premene elektrickej energie na mechanickú energiu.

Elektrické mechanizmy sú rozhodujúcim činiteľom pri riešení automatizácie; úspešne konkurujú hydraulickým aj pneumatickým mechanizmom. Základom elektrického mechanizmu je určitý druh elektrického pohonu (striedavý, jednosmerný, krokový, elektromagnetický).

Najjednoduchší typ elektrického pohonu je pohon asynchrónnym motorom s kotvou nakrátko. Prednosťou striedavých elektromotorov je jednoduchá konštrukcia a s ňou súvisiaca jednoduchá údržba a spoľahlivosť. Sú ťažšie ako ostatné typy elektromotorov a majú menšiu účinnosť ako jednosmerné motory. Prevládajúcim typom pohonu pre elektrické mechanizmy výrobných strojov sú jednosmerné motory. Rozšírené sú pre dobrú riaditeľnosť, vysokú účinnosť a vysoký záberový moment. Ich nevýhodou je potreba väčšej údržby a vyšší moment zotrvačnosti.

Elektrické mechanizmy v porovnaní s hydraulickými alebo pneumatickými mechanizmami majú tieto prednosti: pracujú s ľahko dostupnou energiou, energiu možno jednoducho priviesť k motoru, majú výhodné dynamické vlastnosti, sú ľahko riaditeľné, ich údržba je nenáročná a v prevádzke sú čisté. Hlavná nevýhoda elektrických pohonov je v relatívne väčších stavebných rozmeroch a hmotnosti.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady