Vytvorené: 28. 12. 2017 Tlačiť
Nik už presne nezistí ako sa zrodila armatúra. V dávnej minulosti sa človek pokúsil regulovať tok rieky veľkými kameňmi či kmeňmi stromov. Egypťania a Gréci použili rozdeľovaciu armatúru keď rozdelili prívod vody do verejnej siete a zavlažovacieho kanálu. Rimania vo svojich sofistikovaných vodných systémoch používali ventily s kuželíkom, uzatváracie kohúty, spätné klapky. Mali dokonca vlastné technické normy De aquae ductu urbis Romae vypracované vrchným vodným kontrolórom Frontinom v roku 98 po Kristovi.
Obdobie po páde Rímskej ríše bolo pre vývoj armatúr obdobím temna, ktoré neprinieslo žiadne modernizačné prvky do ich vývoja. Vyslobodením bola renesancia a predovšetkým bádateľské nadšenie umelca a vynálezcu Leonarda da Vinciho (1452-1519), ktorý projektoval kanalizačné systémy, závlahy a iné hydraulické systémy, kde uvažoval s použitím viacerých typov armatúr. Dodnes sa zachovalo množstvo jeho návrhov.
Moderná história armaturárskeho priemyslu súbežne kopíruje obdobie Priemyselnej revolúcie, ktorá začala vynálezom parného stroja Thomasa Newcomena (1663-1729) v roku 1712. Pretože para vytvára tlaky ktoré je potrebné ovládať, dôležitosť armatúr nadobudla nový rozmer. Tak ako bol prvý parný stroj Thomasa Newcomena zdokonalený Jamesom Wattom (1736-1819), tak sa vtedajší technici a zlepšovatelia súbežne venovali zdokonaľovaniu výroby armatúr pre tieto parné stroje. Činili tak zatiaľ v rámci celého projektu výroby parných strojov. Čas príchodu špecializovaných výrobcov však nedal na seba dlho čakať.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |