Vytvorené: 28. 12. 2017 Tlačiť

Nik už presne nezistí ako sa zrodila armatúra. V dávnej minulosti sa človek pokúsil regulovať tok rieky veľkými kameňmi či kmeňmi stromov. Egypťania a Gréci použili rozdeľovaciu armatúru keď rozdelili prívod vody do verejnej siete a zavlažovacieho kanálu. Rimania vo svojich sofistikovaných vodných systémoch používali ventily s kuželíkom, uzatváracie kohúty, spätné klapky. Mali dokonca vlastné technické normy De aquae ductu urbis Romae vypracované vrchným vodným kontrolórom Frontinom v roku 98 po Kristovi. 

Obdobie po páde Rímskej ríše bolo pre vývoj armatúr obdobím temna, ktoré neprinieslo žiadne modernizačné prvky do ich vývoja. Vyslobodením bola renesancia a predovšetkým bádateľské nadšenie umelca a vynálezcu Leonarda da Vinciho (1452-1519), ktorý projektoval kanalizačné systémy, závlahy a iné hydraulické systémy, kde uvažoval s použitím viacerých typov armatúr. Dodnes sa zachovalo množstvo jeho návrhov. 

Moderná história armaturárskeho priemyslu súbežne kopíruje obdobie Priemyselnej revolúcie, ktorá začala vynálezom parného stroja Thomasa Newcomena (1663-1729) v roku 1712. Pretože para vytvára tlaky ktoré je potrebné ovládať, dôležitosť armatúr nadobudla nový rozmer. Tak ako bol prvý parný stroj Thomasa Newcomena zdokonalený Jamesom Wattom (1736-1819), tak sa vtedajší technici a zlepšovatelia súbežne venovali zdokonaľovaniu výroby armatúr pre tieto parné stroje. Činili tak zatiaľ v rámci celého projektu výroby parných strojov. Čas príchodu špecializovaných výrobcov však nedal na seba dlho čakať.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://www.iblslovakia.sk/historia.html.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady