Vytvorené: 24. 01. 2018 Tlačiť

Ríša eukaryotických organizmov, pre ktoré je na rozdiel od živočíšnej ríše charakteristická existencia a priebeh fotosyntézy, teda majú chlorofyl a všetky pre život nevyhnutné látky si dokážu vytvoriť z anorganických zlúčenín.

Aj preto väčšina biológov v súčasnosti v súčasnosti do rastlinnej ríše nezahŕňa napríklad huby, ktoré sú bez chlorofylu. Rastliny nemajú nijaké centrálne orgány (ako živočíchy srdce, pečeň, obličky) a nijaké špecifické dráhy reagujúce na podráždenie (zodpovedajúce živočíšnym nervovým sústavám). Rastlinné bunky sa zväčša vyznačujú pevnou bunkovou stenou z celulózy, ich vodivé pletivá slúžia na transport látok, veľké povrchové plochy koreňov a listov na prijímanie a výmenu energie. Rozmnožovanie sa deje nepohlavným spôsobom (pacibuľkami, výbežkami, spórami) alebo pohlavným spôsobom (oplodnením), cievnaté rastliny majú pohlavné orgány v kvetoch. Rastliny nemôžu samy meniť svoje stanovište. Asi 360-tisíc druhov tvorí na rozsiahlych územiach Zeme rastlinné formácie; mnohé sú schopné prispôsobovať sa aj extrémnym podmienkam (vysokohorská kvetena, sukulentné rastliny). Človek si mnohé druhy rastlín už veľmi dávno domestifikoval, vyšľachtil na kultúrne rastliny a využíva ich ako potraviny, krmivo, úžitkové, liečivé, ozdobné, priemyselné rastliny. Majú kľúčovú úlohu pri udržiavaní kvality atmosféry (kolobeh uhlíka), kolobehu vody a ako zdroj energie (drevo, biomasa, ale napríklad aj uhlie, ktoré je produktom fotosyntetickej činnosti rastlín z predchádzajúcich geologických ér).

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
xUniverzum A-Ž, všeobecná encyklopédia pre 21. storočie, Ikar.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady