Vytvorené: 27. 01. 2019 Tlačiť
Od konca 60. rokov až do konca 80. rokov vynaložili Spojené štáty miliardy dolárov za špičkové tajné námorné zariadenia a Sovieti dali oveľa menej za to, aby ich odhalili a získali.
Koncom 60. rokov sa John Walker dostal po desiatich rokoch služby v námorníctve k citlivej oblasti - pracoval na spravodajskom oddelení. Neskôr sa stal prvým špiónom, ktorý išiel priamo na sovietske veľvyslanectvo a požiadal o pravidelnú výplatu. Sovieti ho začali platiť a na výmenu za to získali prístup k prístroju, ktorý dokázal dešifrovať najtajnejšie vojenské tajomstvá Ameriky. John Walker predal nielen kódy, ale aj niekoľko tisíc tajných dokumentov. A fungovalo to neuveriteľných osem rokov.
Aby zvýšil svoj zisk, začal Walker verbovať aj svojich príbuzných. V roku 1980 naverboval svojho brata Arthura, penzionovaného námorného dôstojníka. Snažil získať aj vlastného syna Michaela.
V roku 1984 Barbara, teraz už bývalá Walkerova manželka, informovala FBI. Vtedy netušila, že John už stihol naverbovať aj ich spoločného syna, a tak ho nevedome udala. Keď Walkera neskôr vypočúvali, spýtali sa, čo vlastne prezradil. Odpovedal stroho: „Všetko. Všetko, k čomu som mal prístup.“. Otec dostal doživotie, syn 25 rokov.
Pre zaujímavosť, prvé tri číslice Walkerovho sociálneho poistenia boli 007.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |