Vytvorené: 24. 02. 2019 Tlačiť

Prístroj, ktorý slúži na záznam televízneho vysielania alebo na vytváranie kópií iného už spracovaného videosignálu na magnetickú pásku vo forme videokazety.

Odlišuje sa od kamier a videokamier, ktoré slúžia na prvotný záznam videosignálu okolitého sveta. Videosignál sa na magnetickú pásku zaznamenáva podobne ako audiosignál na audiokazetu. 

Videorekordéry je možné rozdeliť na analógové (formáty VHS, S-VHS, Betamax) a digitálne (napríklad D-VHS). V súčasnosti sú videorekordéry na ústupe a nahrádzajú ich zariadenia s digitálnym spôsobom záznamu obrazu DVD rekordéry, harddiskové rekordéry, záznam na pamäťovú kartu a podobne. Ešte aj v súčasnosti sa videokazety prepisujú na DVD, teda digitalizujú.

 

Porovnanie veľkostí videokaziet Betamax (hore) a VHS (dole)

 

Ako funguje video?

V obvodoch televíznej kamery alebo prijímača existujú „obrázky“ len vo forme premenného elektrického signálu. Tento signál nazývaný videosignál sa môže zaznamenať na magnetickú pásku, podobne ako zvuk alebo audiosignál. Videorekordér pracuje na podobnom princípe ako magnetofón, ale jeho páska je oveľa širšia, aby zaznamenala viac informácií, a pohybuje sa oveľa rýchlejšie. Aj záznamová hlava rotuje tak, aby bol magnetický záznam zapísaný kľukato – takýmto spôsobom je možné vtesnať na dostupnú plochu viacej informácií. Podobne ako pri audiokazetách je videopáska umiestená v plastovej kazete.

Pri prehrávaní „číta“ podobná hlava záznam na magnetickej páske a prevádza spätnú konverziu na videosignál, ktorý sa privedie do anténového vstupu televízneho prijímača. Videosignál sa môže zaznamenať priamo z televíznej kamery alebo videokamery, alebo televízneho vysielania pomocou televízneho prijímača. Páska sa dá vymazať a opakovane používať.

Videosignály, ktoré majú štandardne premenlivý priebeh, alebo inak povedané analógové signály, sa môžu digitalizovať a zaznamenávať (podobne ako zvuk) na kompaktný disk , resp. DVD disk alebo Blu-Ray disk.

 

Videokazeta VHS

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
xhttps://sk.wikipedia.org/wiki/Videorekord%C3%A9r.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady