Vytvorené: 07. 03. 2020 Tlačiť

Iskrový výboj, ktorým sa vyrovnávajú elektrické náboje nahromadené v oblakoch.

Vzniká medzi povrchom Zeme a oblakom, medzi dvoma oblakmi alebo medzi dvoma časťami toho istého oblaku. Môže mať dĺžku niekoľko kilometrov, trvá približne 0,001 sekundy, teplota v dráhe blesku je okolo 20 000 °C, v určitých miestach až 35 000 °C, napätie desiatky až stovky miliónov V, prúd, ktorý pri tom vzniká, dosahuje priemerne 20 000 A.

Vzdialenosť blesku od miesta, kde stojíme, sa dá určiť tak, že počet sekúnd narátaných od spozorovania záblesku po okamih, keď zahrmí, vydelíme tromi (napríklad 9 : 3 = 3, blesk bol od nás vzdialený 3 km).

Pred bleskom sa chránime tak, že sa vyhýbame voľným priestranstvám (najmä terénnym vyvýšeninám), počas búrky sa nekúpeme. Môžeme sa ukryť v aute (pritom nezáleží na tom, či stojí alebo ide) alebo pod vysokým stromom, avšak čo najďalej od kmeňa, pričom stojíme chodidlami tesne pri sebe.

Budovy pred bleskom chránime bleskozvodom.

 

 

Blesk inak:

Silný elektrický výboj koncentrovanej energie vytvorený v atmosfére, ktorý možno chápať ako skrat medzi mrakom a zemou. Takýto výboj môže spôsobiť okrem požiaru v dôsledku prepätia aj značné škody na elektrických a elektronických zariadeniach a zapríčiniť úrazy elektrickým prúdom.

Blesk podrobneAko sa správať počas búrky vo voľnej prírode, v objekte budovy a pri jazde motorovým vozidlom, Guľový blesk

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady