Vytvorené: 07. 03. 2020 Tlačiť
Ich veľká pohybová energia sa využíva na vyvolanie rôznych jadrových reakcií alebo premien elementárnych častíc zrážkami urýchlených častíc s inými časticami alebo jadrami. Takto urýchlené protóny dokážu preniknúť do jadra atómu napriek tomu, že medzi protónom a jadrom pôsobia odpudivé elektrostatické sily, ktoré pri zmenšovaní vzdialenosti veľmi rýchlo narastajú. Urýchľovače sa delia na lineárne (častice sa urýchľujú po priamkovej trajektórii) a kruhové, v ktorých sa zakrivenie trajektórie dosahuje silným magnetickým poľom.
Najväčší európsky kruhový urýchľovač sa nachádza blízko Ženevy a má priemer približne 8 km. Urýchlené elektróny pri prudkom zabrzdení či zmene smeru pohybu vyžarujú röntgenové žiarenie, ktoré sa využíva na rôzne experimentálne účely, ale aj v medicíne, napríklad menší urýchľovač na tieto účely je v Ústave klinickej onkológie v Bratislave.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |