Vytvorené: 20. 03. 2020 Tlačiť
Hallov jav inak:
Vznik potenciálového rozdielu Uh na elektródach (polo)vodičovej doštičky hrúbky d, ktorou prechádza elektrický prúd I a súčasne sa nachádza v magnetickom poli s magnetickou indukciou B neparalelnou (často kolmou) so smerom vektoru prúdovej hustoty, charakterizovanom Hallovým napätím o veľkosti Uh.
Schématicé znázornenie Hallovho javu |
Hallov jav ešte inak:
Keď prechádza polovodičovou vrstvou umiestnenou v magnetickom poli napájací prúd IV, pohybujú sa elektróny kolmo na smer prúdu a kolmo na smer magnetického poľa. Pri orientácii prúdu a magnetického poľa podľa obrázku sa vytvorí na kontaktnej ploche A1 prebytok elektrónov a na kontaktnej ploche A2 ich nedostatok. Medzi plochami A1 a A2 teda vznikne Hallovo napätie UH a po uzatvorení elektrického obvodu bude prechádzať Hallov prúd IH. Veľkosť Hallovho napätia UH závisí od veľkosti magnetickej indukcie B, čím bude veľkosť magnetickej indukcie väčšia, tým vyššie bude napätie UH.
Hallov jav tvorí základ celého radu snímačov, napríklad otáčok kľukového alebo vačkového hriadeľa, impulzov na riadenie zapaľovania...
x | Vybrané fyzikálne javy v elektrotechnike (hlavne v polovodičoch a polovodičových prvkoch) |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |