Autor: Tomáš Prokopčák
Vytvorené: 27. 03. 2020 Tlačiť
Stretnete sa s ním trebárs v banke. Predstavte si, že si do banky vložíte euro. Ak máte stopercentný ročný úrok (niežeby taká banka jestvovala), po roku budete mať dve eurá. Keď by sa úročilo každý polrok, tak z pôvodného eura budete mať na konci roka 2,25. A ak budete skracovať intervaly úročenia, postupne sa budete približovať k istému číslu – v prípade, že by intervaly úročenia boli nekonečne malé, výsledkom by bolo práve Eulerovo číslo.
Číslo sa prvýkrát objavilo začiatkom 17.storočia v práci škótskeho matematika Johana Napiera. Presnejšie, konštanta sa tam neobjavila priamo – práca obsahovala skupiny logaritmov, ktoré boli vyrátané vďaka konštante. Predpokladá sa, že objavenie čísla možno pripísať Jacobovi zo slávnej rodiny Bernouliovcov. A napokon (po rokoch, v ktorých sa konštanta označovala písmenkom „b“) prišiel v roku 1731 Leonhard Eulera a zaviedol písmenko „e“.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |