Vytvorené: 08. 04. 2020 Tlačiť
Každé teleso zohriate na vyššiu teplotu, ako teplota okolia, vysiela nepretržite prostredníctvom žiarenia tepelnú energiu. Táto energia je vo svojej podstate elektromagnetické vlnenie s určitou vlnovou dĺžkou. Množstvo energie vyžiarenej na určitej vlnovej dĺžke závisí od teploty telesa a od fyzikálnych vlastností jeho povrchu. Z toho sa dá potom odvodiť teplota vyžarujúceho telesa.
Pomocou pyrometrov sa dá snímať len jeden optický bod. Veľkosť snímacieho bodu je závislá od optických vlastností daného pyrometra.
Prevažná väčšina pyrometrov je dodatočne vybavená laserovým zameriavačom pre jednoduché zameranie meraného objektu.
Pyrometre sa používajú v širokom teplotnom rozsahu od -20 do 3000 °C.
Výhody pyrometrov:
Nevýhody pyrometrov:
Vlnové dĺžky, ktoré odpovedajú elektromagnetickým vlnám v oblasti tepelného a svetelného žiarenia, sa pohybujú v rozmedzí 10-8 až 10-3 m.
Farba žiarenia, ktoré vydáva rozžeravené teleso závisí od jeho absolútnej teploty. Čím je vyššia teplota žiariaceho telesa, tým kratšie sú vlnové dĺžky, na ktorých teleso vyžaruje.
Do teploty asi 500 °C teleso vyžaruje lúče pomerne veľkej vlnovej dĺžky, tzv. infračervené. Toto žiarenie je pre ľudské oko neviditeľné. Pri teplote nad 500 °C teleso vyžaruje viditeľné lúče, spočiatku červené, pri teplote 1200 °C žlté, okolo 2000 °C zelené, a nad 3000 °C modré. Pri vysokých teplotách okolo 6000 °C sú to krátke ultrafialové lúče, ľudské oko vníma iba viditeľné lúče s vlnovou dĺžkou od 0,37×10-6÷0,7×10-6 m.
Nasledujúci obrázok znázorňuje rozdelenie elektromagnetického spektra na tieto oblasti:
1. kozmické žiarenie,
2. žiarenie gama,
3. röntgenové žiarenie,
4. ultrafialové žiarenie,
5. viditeľné žiarenie,
6. infračervené žiarenie,
7. rádiové žiarenie.
Rozdelenie elektromagnetického spektra |
Vlastnosti elektromagnetického spektra |
Základ pyrometra tvorí snímač infračerveného žiarenia.
Podľa princípu funkcie snímače delíme na:
Pyrometre sa podľa druhu použitého snímača delia na:
Pyrometre podľa oblasti spektra, v ktorom merajú sa delia na:
Pyrometre podľa rozsahu spektra, ktoré využívajú pri meraní delíme na:
Pyrometre podľa spôsobu použitia:
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |