Vytvorené: 11. 04. 2020 Tlačiť

Základný obvod s využitím stlačeného vzduchu

 

Prvky obvodu a ich funkcie:

1xKompresor - vzduch s atmosférickým tlakom sa nasáva kompresorom, stláča a pod vyšším tlakom dopravuje do rozvodnej siete. Mechanická energia kompresora sa prevádza na potenciálnu energiu stlačeného vzduchu.

2xElektromotor - je zdrojom mechanickej sily kompresora. Prevádza elektrickú energiu na energiu mechanickú.

3xTlakový spínač - v závislosti od tlaku vzduchu vo vzdušníku ovláda chod elektromotora. Sú na ňom nastavené bod zopnutia pri dosiahnutí minimálneho tlaku a bod vypnutia pri dosiahnutí maximálneho tlaku vzduchu.

4xSpätný ventil - umožňuje prúdenie vzduchu z kompresora do vzdušníku a pri odstavení kompresora bráni prietoku stlačeného vzduchu v obrátenom smere.

5xVzdušník - slúži ako zásobník stlačeného vzduchu dodávaného kompresorom. Jeho veľkosť sa odvodzuje od výkonu kompresora. Čím je jeho obsah väčší, tým dlhšie sú intervaly medzi prevádzkou kompresora.

6xManometer - meria tlak vzduchu vo vzdušníku.

7xAutomatické vypúšťanie kondenzátu - zariadenie slúži na automatické odpúšťanie kondenzátu, ktorý sa vylúči ochladením vzduchu vo vzdušníku.

8xPretlakový poistný ventil - ide o zaistenie bezpečnosti a poistenie funkcie tlakového spínača. Pri dosiahnutí nastaveného tlaku odpustí vzduch do atmosféry a zabráni tak prekročeniu dovoleného prevádzkového tlaku vo vzdušníku.

9xVysúšanie stlačeného vzduchu vymrazovaním - ochladením stlačeného vzduchu na nízku teplotu sa odlúči vzniknutý kondenzát a tým sa dosiahne nízky rosný bod.

10xFilter hlavnej vetvy potrubia - tento filter odlúči hrubé mechanické nečistoty, kondenzát a olej pred vstupom vzduchu do hlavnej vetvy potrubia rozvádzajúcej vzduch v prevádzkarni.

Článok vyrobený s podporou spoločnosti SMC.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady