Vytvorené: 18. 04. 2020 Tlačiť
Zásoby pre podnik predstavujú významnú zložku z hľadiska výrobného procesu, ale i značný majetok a viazanie prevádzkového kapitálu. Meradlom riadenia zásob je ich dopad na rentabilitu podniku. Nadmerné množstvo zásob môže znamenať znižovanie rentability v dvoch smeroch:
V oboch prípadoch dochádza k zníženiu výnosnosti čistého majetku.
Zvyšovať rentabilitu (ziskovosť) prostredníctvom zásob znamená uplatňovať také riadiace procesy, ktoré budú znižovať náklady a zvyšovať odbyt resp. predaj výrobnej produkcie. Efektívne vedené riadiace procesy zároveň zlepšia cash-flow podniku i návratnosť investícií.
Podnik v rámci svojho programu a orientácie na trh potrebuje mať a udržiavať určitú veľkosť zásob. Zásoby pre podnik sú zdrojom, ktorý napomáha:
Zásoby je možné klasifikovať podľa účelu, pre ktoré sú udržiavané:
Bez ohľadu na dôvod držania zásob, by sa náklady na udržiavanie zásob mali porovnávať s realizovanými úsporami, alebo s nákladmi, ktorými sa vďaka držaniu zásob predišlo. Náklady na udržiavanie zásob sú len tie náklady, ktoré súvisia s výškou zásob na sklade. Tieto náklady možno vyjadriť v modeli jednotlivých nákladov na udržiavanie zásob.
Model nákladov na udržanie zásob
Dôležitým meradlom v oblasti riadenia zásob, je obrátka zásob. Ak má podnik vysoké zásoby a dochádza k zvyšovaniu obratu zásob vtedy dochádza i k zvýšeniu rentability. Tento vzťah treba brať ako dočasný a nevyhnutne spájať ho s ďalšími systémovými zmenami, ktoré naplnia kvalitu a úroveň zákazníckeho servisu.
Hodnotenie obratu zásob vyjadrenú číselnou veličinou je vhodné spájať s nákladmi na udržanie zásob. Informácie o obrátke zásob sú dôležité na určenie postupu pre znižovanie hladiny zásob. Jedná sa o určenie postupu ako optimalizovať zásoby.
Najvhodnejšími metódami pre znižovanie zásob sa osvedčujú:
Zníženie zásob má pozitívny dopad na rentabilitu podniku, návratnosť investícií i zisk. Výnosnosť majetku sa tiež zvýši, nakoľko podnik je schopný dosiahnuť výnosu s menším objemom majetku. Zároveň sa zvýši obrat zásob, pretože priemerné zásoby budú pri rovnakom objeme predaja nižšie. Ak by podnik dosiahnuté úspory investoval do výroby, marketingu a vývoja, výnosy by boli znovu vyššie.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |