Autor: Ferdinand Vrablec; Vedúci záverečnej práce: Ing. Zoltán Záležák, PhD.

Vytvorené: 10. 06. 2020 Tlačiť

Pri procese obrábania vzniká veľmi veľké množstvo tepla. Väčšina tepla sa tvorí v oblasti strihu, menej tepla je tvoreného trením medzi trieskami, reznou hranou a obrobkom. Toto teplo potom spôsobuje zvýšenie teploty v oblasti rezu.

Odvádzanie jednotlivých zložiek tepla rezného procesu do triesky, obrobku, nástroja a prostredia závisí predovšetkým na rezných podmienkach (predovšetkým na reznej rýchlosti), reznom prostredí, a na geometrií britu rezného nástroja. V ideálnom prípade je najväčšia časť tepla vzniknutého pri obrábaní odvádzaná zo zóny rezania trieskou. Rezný nástroj je teplotou triesky zaťažovaný len tak dlho, ako je s ňou v kontakte.

Ak prihliadame na intenzitu opotrebenia nástroja, tak najvýznamnejšia teplota je práve na stykových miestach čela s trieskou a na chrbte s obrobkom. Najčastejšie je stanovená práve stredná teplota, kedže určenie tepelného poľa na čele a chrbte nástroja je veľmi náročné. Táto teplota je inak nazývaná aj ako teplota rezania. Teplota rezania je nižšia ako maximálna teplota v stykových miestach. Teplota stykových miest býva v priemere o 50÷100 % vyššia ako teplota na chrbte. Rozloženie tepla a teplotu môžeme vidieť na obrázku. 

 

Teplo a teplota v procese obrábania kovov

 

Meranie teploty rezania je možné vykonávať rôznymi typmi termočlánkov. Najčastejšie využívaným je prirodzený termočlánok. Meria sa ním stredná teplota všetkých stykových plôch medzi obrobkom a nástrojom. Výhodou prirodzeného termočlánku je registrovanie okamžitej zmeny teploty rezania. Metóda prirodzeného termočlánku sa využíva nie len pri experimentálnej práci, ale môže slúžiť aj ako jeden z možných snímačov obrábacieho stroja s adaptívnym riadením.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady