Autor: Ferdinand Vrablec; Vedúci záverečnej práce: Ing. Zoltán Záležák, PhD.

Vytvorené: 10. 06. 2020 Tlačiť

Pri procese obrábania vzniká veľmi veľké množstvo tepla. Väčšina tepla sa tvorí v oblasti strihu, menej tepla je tvoreného trením medzi trieskami, reznou hranou a obrobkom. Toto teplo potom spôsobuje zvýšenie teploty v oblasti rezu.

Odvádzanie jednotlivých zložiek tepla rezného procesu do triesky, obrobku, nástroja a prostredia závisí predovšetkým na rezných podmienkach (predovšetkým na reznej rýchlosti), reznom prostredí, a na geometrií britu rezného nástroja. V ideálnom prípade je najväčšia časť tepla vzniknutého pri obrábaní odvádzaná zo zóny rezania trieskou. Rezný nástroj je teplotou triesky zaťažovaný len tak dlho, ako je s ňou v kontakte.

Ak prihliadame na intenzitu opotrebenia nástroja, tak najvýznamnejšia teplota je práve na stykových miestach čela s trieskou a na chrbte s obrobkom. Najčastejšie je stanovená práve stredná teplota, kedže určenie tepelného poľa na čele a chrbte nástroja je veľmi náročné. Táto teplota je inak nazývaná aj ako teplota rezania. Teplota rezania je nižšia ako maximálna teplota v stykových miestach. Teplota stykových miest býva v priemere o 50÷100 % vyššia ako teplota na chrbte. Rozloženie tepla a teplotu môžeme vidieť na obrázku. 

 

Teplo a teplota v procese obrábania kovov

 

Meranie teploty rezania je možné vykonávať rôznymi typmi termočlánkov. Najčastejšie využívaným je prirodzený termočlánok. Meria sa ním stredná teplota všetkých stykových plôch medzi obrobkom a nástrojom. Výhodou prirodzeného termočlánku je registrovanie okamžitej zmeny teploty rezania. Metóda prirodzeného termočlánku sa využíva nie len pri experimentálnej práci, ale môže slúžiť aj ako jeden z možných snímačov obrábacieho stroja s adaptívnym riadením.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady