Autor: Ferdinand Vrablec

Vytvorené: 08. 06. 2020 Tlačiť

Trieskové obrábanie materiálu je proces, ktorý s  pomocou rezacích nástrojov upravuje základný materiál na súčiastku s požadovanými vlastnosťami a rozmermi. Trieskové obrábanie je široko využívané pri uskutočňovaní tvarov s komplikovanými geometriami. Hlavnou výhodou trieskového obrábania je schopnosťou dosiahnuť vysoké stupne rozmerovej presnosti a povrchových tolerancií. Na druhej strane sa za nevýhody považujú, niekedy až príliš veľké, úbytky materiálu a dlhodobé prevádzkové cykly.

Základy trieskového obrábania spočívajú v odstránení materiálu zo surového obrobku pomocou triesok. Vytváranie triesok, ktoré sú výsledkom obrábacej operácie, ovplyvňuje kvalitu povrchu obrobku a vlastnosti takto vzniknutých triesok môžu poskytnúť informácie o výslednom povrchu. Rozmerové vlastnosti triesok vznikajúcich pri obrábaní závisia od ťažnosti, pevnosti a kryštálovej štruktúry obrobku. Zatiaľ čo zvýšená ťažnosť vedie k spojitým trieskam, prvky chemickej zlúčeniny, ako je fosfor (P), síra (S) a olovo (Pb) nachádzajúce sa v spracovávaných materiáloch, zvyšujú krehkosť vytvorených triesok. Morfológia triesky je ovplyvnená hlavne aj vlastnosťami stroja a reznými parametrami.

Formovanie triesok sa zatrieďuje do kategórie nekonečných, diskontinuálnych a zastavaných hrán. Neustále formovanie triesok je výsledkom obrábania tvárnych materiálov pri vysokej reznej rýchlosti a nízkej rýchlosti posuvu a hĺbke rezu. Pretože kontinuálna tvorba triesok pozitívne prispieva k získaniu požadovanej povrchovej úpravy, je to nepriaznivý typ formovania. Kým nepretržitý neprerušený tok triesok je požadovaným výsledkom obrábania, tak vedie k prekážkam v prevádzkovej efektívnosti. Triesky, ktoré sa nepretržite hromadia bez toho, aby sa lámali z obrobku, negatívne ovplyvňujú bezpečnosť obsluhy a opotrebenie nástroja. Výskyt triesok v okolí obrobku poškodzuje kvalitu povrchu. Nahromadenie triesok v reznej zóne vedie k hromadeniu tepla na reznom nástroji a obrobku miesto toho aby bolo odvádzané preč.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady