Autor: Ferdinand Vrablec

Vytvorené: 08. 06. 2020 Tlačiť

Trieskové obrábanie materiálu je proces, ktorý s  pomocou rezacích nástrojov upravuje základný materiál na súčiastku s požadovanými vlastnosťami a rozmermi. Trieskové obrábanie je široko využívané pri uskutočňovaní tvarov s komplikovanými geometriami. Hlavnou výhodou trieskového obrábania je schopnosťou dosiahnuť vysoké stupne rozmerovej presnosti a povrchových tolerancií. Na druhej strane sa za nevýhody považujú, niekedy až príliš veľké, úbytky materiálu a dlhodobé prevádzkové cykly.

Základy trieskového obrábania spočívajú v odstránení materiálu zo surového obrobku pomocou triesok. Vytváranie triesok, ktoré sú výsledkom obrábacej operácie, ovplyvňuje kvalitu povrchu obrobku a vlastnosti takto vzniknutých triesok môžu poskytnúť informácie o výslednom povrchu. Rozmerové vlastnosti triesok vznikajúcich pri obrábaní závisia od ťažnosti, pevnosti a kryštálovej štruktúry obrobku. Zatiaľ čo zvýšená ťažnosť vedie k spojitým trieskam, prvky chemickej zlúčeniny, ako je fosfor (P), síra (S) a olovo (Pb) nachádzajúce sa v spracovávaných materiáloch, zvyšujú krehkosť vytvorených triesok. Morfológia triesky je ovplyvnená hlavne aj vlastnosťami stroja a reznými parametrami.

Formovanie triesok sa zatrieďuje do kategórie nekonečných, diskontinuálnych a zastavaných hrán. Neustále formovanie triesok je výsledkom obrábania tvárnych materiálov pri vysokej reznej rýchlosti a nízkej rýchlosti posuvu a hĺbke rezu. Pretože kontinuálna tvorba triesok pozitívne prispieva k získaniu požadovanej povrchovej úpravy, je to nepriaznivý typ formovania. Kým nepretržitý neprerušený tok triesok je požadovaným výsledkom obrábania, tak vedie k prekážkam v prevádzkovej efektívnosti. Triesky, ktoré sa nepretržite hromadia bez toho, aby sa lámali z obrobku, negatívne ovplyvňujú bezpečnosť obsluhy a opotrebenie nástroja. Výskyt triesok v okolí obrobku poškodzuje kvalitu povrchu. Nahromadenie triesok v reznej zóne vedie k hromadeniu tepla na reznom nástroji a obrobku miesto toho aby bolo odvádzané preč.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady