Autor: Ferdinand Vrablec; Vedúci záverečnej práce: Ing. Zoltán Záležák, PhD.

Vytvorené: 10. 06. 2020 Tlačiť

Teplota na reznej hrane nástroja je závislá hlavne od tepelnej vodivosti reznej doštičky, materiálu obrobku, ale aj rezných podmienok a geometrie reznej hrany. Teplota na reznej hrane výrazne ovplyvňuje životnosť aj opotrebenie nástroja. Pre efektívnosť obrábania musí byť teplota udržiavaná na optimálnej úrovni vytváraním menšieho množstva tepla a jeho maximálnym odvádzaním z miesta rezu. 

Rezná hrana

Geometria ostria z hľadiska rezného nástroja je veľmi dôležitá. Ostrejšia hrana odrezáva viac materiál obrobku a menej ho deformuje, to má za následok vytvárania menej tepla a znižovanie reznej teploty.

Odvod tepla trieskou

Najefektívnejší spôsob odvodu tepla z oblasti rezu je pomocou triesok. Odvod tepla pomocou triesky je zhoršený ak tepelná vodivosť materiálu je nízka. Viac tepla sa v tom prípade prenáša do reznej hrany, čo má za dôsledok znižovanie životnosti nástroja. Čím menšia je tepelná vodivosť materiálu, tým väčšia je teplota ostáva v reznej zóna a zväčšuje sa teplota rezu.

Tvrdosť materiálu obrobku

Obrobok vyrobený z tvrdého materiálu lepšie odoláva deformácii a tým vzniká pri obrábaní viac tepla, teploty na reznej hrane nástroja sa zvyšujú. Na vyváženie tohto javu musíme znížiť reznú rýchlosť.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady