Autor: Ferdinand Vrablec; Vedúci záverečnej práce: Ing. Zoltán Záležák, PhD.

Vytvorené: 10. 06. 2020 Tlačiť

Pojem drsnosť povrchu predstavuje výšku nerovností reálnej plochy vzhľadom k ideálne hladkej a dokonalej ploche. Drsnosť povrchu je súhrnom nerovností povrchu s relatívne malými vzdialenosťami, ktoré zvyčajne obsahujú nerovnosti a ktoré vznikajú dôsledkom zvolenej výrobnej metódy, alebo iných vplyvov. Drsnosť povrchu sa takisto chápe ako časť geometrických odchýlok s pomerne malou vzdialenosťou nerovností, zvyšok označujeme ako vlnitosť a geometrická tolerancia. Chyby materiálu vzniknuté náhodným poškodením materiálu alebo samotnou chybou materiálu do drsnosti povrchu nezaraďujeme. 

Drsnosť povrchu je geometrickou vlastnosťou povrchu. Pojmom drsnosť povrchu rozumieme pravidelné a nepravidelné nerovnosti povrchu a neexistujú prostriedky a metódy na jej priame meranie. Pri drsnosti povrchu sa merajú vhodné parametre a charakteristiky, ktoré sa považujú za kritériá drsnosti povrchu. 

Nerovnosti objavujúce sa na obrobenej ploche obrobku, majú vo veľa prípadoch určité charakteristické usporiadanie. Toto usporiadanie je výsledkom vzájomných kinematických a geometrických vzťahov  obrobku a nástroje, ktoré sú sprevádzané niektorými fyzikálnymi javmi. Podľa zvolených podmienok obrábania, druhu materiálu obrobku a materiálu nástroja sa prejavia buď na zmene charakteru povrchu, alebo na zmene vlastností povrchovej vrstvy.

Výsledný tvar obrobenej plochy je najviac ovplyvňovaný tvarom špičky nástroja. Tento tvar je definovaný v rovine rovnobežnej so základnou rovinou, polomerom zaoblenia rε, uhlom nastavenia χr a vedľajšieho uhlu nastavenia χr.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady