Vytvorené: 08. 10. 2020 Tlačiť
Termín elektrická pevnosť sa zaviedol pre látky s malou elektrickou vodivosťou, t.j. pre izolanty, dielektriká. Ak pôsobenie síl elektrostatického poľa prekročí určitú medzu, je namáhanie molekúl dielektrika také veľké, že niektoré elektróny sa z väzieb uvoľnia a môžu sa pohybovať po celom telese. Spôsobia rýchle zväčšenie vodivosti, izolantom začne pretekať slabý prúd a vznikne prieraz dielektrika. Prechádzajúcim prúdom sa izolant ohrieva, až nastane horenie. Prúd stúpa ďalej až nastane elektrický oblúk – izolant sa prerazí.
Mierou elektrickej pevnosti je prierazný gradient Ep, t.j. napätie Up pripadajúce na danú hrúbku dielektrika d.
[Vm-1 ; V ; m]
Elektrická pevnosť závisí od teploty, hrúbky dielektrika, dĺžky pôsobenia elektrického poľa, tvaru elektród, vlhkosti.
Najlepšie dielektriká sú plyny, horšími izolantmi sú kvapaliny. V praxi sa používajú minerálne oleje a tuhé dielektriká, z dôvodu mechanických vlastností.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |