Vytvorené: 09. 10. 2020 Tlačiť

Stroj je symbolom 20. storočia, ktoré sa začalo nástupom masovej priemyselnej výroby a zavádzaním vedeckých poznatkov do výrobného procesu a teraz sa končí globálnou revolúciou počítačovej technológie.

Hromadná výroba, ktorú priekopnícky zaviedol výrobca automobilov Henry Ford roku 1908, vyniesla USA na popredné miesto v mechanizácii priemyslu. Vo Fordovej továrni v Highland Parku v Detroite začali motory prepravovať na bežiacich pásoch, pri ktorých stál rad robotníkov, čo do motorov montovali kľukové hriadele a piesty.

„Najdôležitejšie je“ vyhlásil Ford „že nikto nič nemusí prenášať a dvíhať.“

Fordové novinky sa v Európe ujali ako „americký systém“. Na päťdesiat rokov sa stali základnými výrobnými postupmi, umožnili lacnú pásovú výrobu od áut po umývačky riadu a zmenili tak životy ľudí. Fordov systém bol i napriek všetkej modernizácii celkom závislí od ľudskej duševnej a manuálnej práce. Ďalší pokrok priniesla automatizácia založená na prístrojoch, ktoré boli schopné pracovať a dokonca sa aj opraviť bez zásahu človeka.

V 50. rokoch 20. storočia sa v chemickom a jadrovom priemysle vyvinuli technológie, ktoré umožnili diaľkové ovládanie fyzikálnych a chemických reakcií vo veľkých nádobách. Tieto „procesové technológie“ znamenali významný prelom na ceste k plnej automatizácii

Kremíková revolúcia

Ďalší „skok dopredu“ nastal po tom, ako sa v elektronike začali využívať vlastnosti kremíka – nekovového prvku, ktorý sa s prímesami správa ako polovodič elektriny. Súťaž medzi Američanmi a Rusmi o dobytie vesmíru v 60. rokoch prispela k vývoju a výrobe miniaturizovaných počítačových systémov. Do tenkej doštičky z kryštálu germánia alebo kremíka sa postupne začali zapúšťať tranzistory. Vypukla „kremíková revolúcia“.

Vo Fairchildových laboratóriách, zaoberajúcich sa polovodičmi, vynašli v roku 1959 prvý integrovaný obvod a do roku 1969 mikroprocesorová firma Intel vyvinula mikropočítač – počítač založený na mikročipoch. Intel sídlil v Santa Clare v Kalifornii a jeho úspech podnietil rozvoj celého kraja, ktorý sa pod názvom Silicon Valley (Kremíkové údolie) dostal do všeobecného povedomia ako centrum elektroniky a počítačového priemyslu.

Tieto zmeny viedli k masovej výrobe stolových počítačov a laptopov, ktoré sú dnes oveľa výkonnejšie než ich elektronický predchodcovia. Počítače sa stali súčasťou  každodenného života. V supermarketoch napríklad umožňujú automatické kontrolovania a dopĺňanie zásob, v bankách si zákazníci môžu vyberať peniaze pomocou bankomatov riadených počítačmi.

V priemysle sa najprv začali počítače využívať v železiarňach. V polovici 70. rokov používala firma McDonald Douglas pri výrobe leteckých súčiastok zriadenie so stovkami prístrojov ovládaných počítačmi. Počítačová obrazovka a softvérové aplikácie celkom zmenili prácu projektantov. Stroje, ktoré boli kedysi vhodné len na jeden účel, sa stali oveľa prispôsobivejšími. V roku 1980 už takmer všetko zváranie pri montáži aut vykonávali priemyselné roboty.

Na začiatku storočia sa príchod novej techniky oslavoval nadšenými slovami o oslobodení človeka. No čoskoro sa vynoril strach, že stroje človeka úplne nahradia. Technika však len ponúka možnosti a závisí od človeka, aby sa rozhodol, ako ich využiť.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady