Vytvorené: 15. 11. 2020 Tlačiť

Všobecné pomenovanie príslušníkov tzv. Sturmabteilungen (Úderných oddielov), čiže SA, polovojenskej organizácie, ktorú založil roku 1921 Adolf Hitler.

Príslušníci hnedých košieľ sa rekrutovali z radov pochybných spoločenských živlov, ktoré priťahovalo novovznikajúce nacistické hnutie. Oblečení v hnedých uniformách pripomínajúcich Čierne košele Benita Mussoliniho chránili účastníkov nacistických pochodov a zhromaždení. Viedli aj kampaň plnú násilia a zastrašovania proti židom, ľavicovým intelektuálom, politickým odporcom nacizmu a príležitostne aj proti obyčajným voličom.

Od roku 1931 viedol Hnedé košele Ernst Röhm, radikálny antikapitalista, ktorý dúfal, že sa z SA stane hlavná vojenská sila Nemecka, ktorá sa využije na vyvolanie socialistickej revolúcie v nemeckej spoločnosti. Roku 1933 mali SA už približne dva milióny členov, t.j. boli omnoho početnejšie než regulárna armáda, ktorá mala k SA nepriateľský postoj. Röhmove ambície však ohrozovali Hitlerovo želanie uchovať si lojalitu vládnucej triedy k svojmu režimu, a tiež lojalitu armádneho dôstojníckeho zboru.

Hitler preto dal v noci z 30. júna na 1. júla 1934 - odvtedy známej ako Noc dlhých nožov - svojou osobnou strážou, členmi SS, naraz popraviť viac než 70 najvyššie postavených členov SA vrátanie Röhma. 

SA sa už nikdy nestali významnou silou v nacistickej mašinérii, hoci ich oddiely po roku 1939 zodpovedali za výcvik nemeckej domobrany. 

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady