Vytvorené: 15. 11. 2020 Tlačiť

Všobecné pomenovanie príslušníkov tzv. Sturmabteilungen (Úderných oddielov), čiže SA, polovojenskej organizácie, ktorú založil roku 1921 Adolf Hitler.

Príslušníci hnedých košieľ sa rekrutovali z radov pochybných spoločenských živlov, ktoré priťahovalo novovznikajúce nacistické hnutie. Oblečení v hnedých uniformách pripomínajúcich Čierne košele Benita Mussoliniho chránili účastníkov nacistických pochodov a zhromaždení. Viedli aj kampaň plnú násilia a zastrašovania proti židom, ľavicovým intelektuálom, politickým odporcom nacizmu a príležitostne aj proti obyčajným voličom.

Od roku 1931 viedol Hnedé košele Ernst Röhm, radikálny antikapitalista, ktorý dúfal, že sa z SA stane hlavná vojenská sila Nemecka, ktorá sa využije na vyvolanie socialistickej revolúcie v nemeckej spoločnosti. Roku 1933 mali SA už približne dva milióny členov, t.j. boli omnoho početnejšie než regulárna armáda, ktorá mala k SA nepriateľský postoj. Röhmove ambície však ohrozovali Hitlerovo želanie uchovať si lojalitu vládnucej triedy k svojmu režimu, a tiež lojalitu armádneho dôstojníckeho zboru.

Hitler preto dal v noci z 30. júna na 1. júla 1934 - odvtedy známej ako Noc dlhých nožov - svojou osobnou strážou, členmi SS, naraz popraviť viac než 70 najvyššie postavených členov SA vrátanie Röhma. 

SA sa už nikdy nestali významnou silou v nacistickej mašinérii, hoci ich oddiely po roku 1939 zodpovedali za výcvik nemeckej domobrany. 

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady